20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji w Olsztynie


Rok 2024 będzie ważnym momentem dla polskiej Policji, gdyż przypadnie wówczas jubileusz 20-lecia systemu ochrony praw człowieka. W ciągu ostatnich dwóch dekad pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka zdobyli doświadczenie i wciąż adaptują się do zmieniających się potrzeb ogółu społeczeństwa. Główne zadanie pełnomocników polega na promowaniu praw człowieka i zapewnieniu ich przestrzegania, co w przyszłości ma przyczynić się do budowy zaufania obywateli do organów ścigania.

Historia systemu ochrony praw człowieka w Policji sięga lat 90. XX wieku, kiedy to w wyniku nowej ustawy policjanci zostali zobowiązani do przestrzegania godności osobistej oraz minimalizowania ingerencji w dobra obywateli. W odpowiedzi na potrzeby demokratyzacji, Komendant Główny Policji powołał pełnomocnika ds. ochrony praw człowieka, co stanowiło fundament dla dalszego rozwoju tego systemu. W 2004 roku zainicjowano utworzenie sieci pełnomocników w jednostkach lokalnych, co pozwoliło na efektywniejsze działanie na poziomie regionalnym i krajowym.

Obecnie Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zaangażowany jest w monitorowanie przestrzegania praw człowieka przez funkcjonariuszy oraz proponowanie innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze. Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego w Olsztynie, podins. Dorota Rak, wraz z zespołem, ma na celu zwiększenie świadomości praw człowieka oraz etyki wśród pracowników Policji. Obchodzony jubileusz ma zatem nie tylko charakter retrospektywny, ale także nakreśla perspektywę dalszej pracy na rzecz poszanowania praw obywatelskich w Polsce.

Źródło: Policja Olsztyn


Oceń: 20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji w Olsztynie

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:24


Zobacz Także