Budynek Rejencji w Olsztynie


Budynek Rejencji, znajdujący się w Olsztynie, ulokowany jest przy ulicy Emilii Plater 1, dawniej znanej jako Freiherr-vom-Stein-Straße/Steinstrasse. Ten imponujący gmach zajmuje niemal cały kwartał, którego granice wyznaczają ulice Emilii Plater, Tadeusza Kościuszki, aleję Piłsudskiego oraz skwer noszący imię Andrzeja Wakara, który znajduje się przy ulicy Mikołaja Raja.

Historia budynku

Gmach został zbudowany w latach 1908–1911, aby spełniać potrzeby urzędników Rejencji Olsztyńskiej (Regierungsbezirk Allenstein), która została utworzona w 1905 roku w południowej części Prus Wschodnich, co odpowiada dzisiejszemu polskiemu województwu. W budynku znajdował się prezydent Rejencji oraz jego współpracownicy. Poza tym, na terenie gmachu mieściły się kasy ubezpieczeń społecznych, jak również Urząd Powiatów Prus Wschodnich.

Inauguracja głównej części budowli miała miejsce 1 lipca, a jej oficjalne poświęcenie odbyło się 15 lipca 1911 roku, w 501 rocznicę pamiętnej bitwy pod Grunwaldem. W kolejnych latach 20. i 30. XX wieku, gmach przeszedł istotne rozszerzenia i modernizacje.

W 1920 roku siedziba Rejencji była miejscem pracy alianckiej komisji, której zadaniem było nadzorowanie plebiscytu na Warmii i Mazurach. Natomiast w czasie II wojny światowej, część budynku była wykorzystywana przez Gestapo.

Pomimo trudnych czasów, gmach nie doznał poważnych zniszczeń podczas wojny. Po zakończeniu konfliktu, obiekt został przejęty przez PKP, które zarządzały nim aż do 2004 roku. Budynek był wykorzystywany głównie przez Dyrekcję Okręgową Kolei Państwowych w Olsztynie w latach 1945–1962 oraz przez Dyrekcję Rejonową Kolei Państwowych w latach 1975–1983.

Na placu naprzeciwko głównego wejścia, po drugiej stronie ulicy Emilii Plater, w 1954 roku odsłonięto Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, który jest istotnym świadectwem historii tego miejsca.

Obecnie gmach służy jako siedziba dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, stanowiąc ważny punkt administracyjny w regionie.

Dane budynku

Główne wejście do budynku Rejencji zlokalizowane jest przy ulicy Emilii Plater, naprzeciwko Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, znanego wcześniej jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, a także galerii handlowej Aura. Po przeciwniej stronie alei Piłsudskiego znajduje się gmach Urzędu Wojewódzkiego, który wcześniej mieścił Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej; powstał on w miejscu, gdzie stała neogotycka Wyższa Szkoła Realna im. Kopernika, zniszczona w trakcie działań wojennych.

Konstrukcja Rejencji została zaprojektowana w stylu modernistycznym, z inspiracjami czerpanymi z baroku. Do jej budowy wykorzystano lokalne kamienie polne oraz głazy narzutowe, jak również piaskowiec pochodzący z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Z kolei nieotynkowany mur ceglany znajdujący się pomiędzy pilastrami przywołuje na myśl gotycki styl, charakterystyczny dla architektury tego miasta.


Oceń: Budynek Rejencji w Olsztynie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:11