Zakończyła się XIII edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w której mieszkańcy oddali blisko 50 tys. głosów na 75 projektów do realizacji w 2027 roku. Głosowanie odbywało się od 1 do 21 czerwca, a mieszkańcy mieli do wyboru zarówno projekty miejskie, jak i osiedlowe. W nowej edycji miasto przeznaczy na wybrane pomysły 9 milionów złotych.
W tym roku mieszkańcy Olsztyna pokazali duże zaangażowanie, składając 10 502 karty do głosowania, co przełożyło się na 49 187 głosów. Wśród oddanych głosów dominowała forma elektroniczna, z której skorzystało aż 99,9 proc. uczestników. Jedynie 11 kart złożono w tradycyjnej wersji papierowej, co podkreśla rosnącą popularność elektronicznych metod głosowania.
Koordynatorka Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, Beata Kardynał-Stawicka, wyraziła swoje zadowolenie z wyników, podkreślając, jak ważna jest taka forma współdecydowania przez mieszkańców o przyszłości ich osiedli i miasta. Najwięcej głosów zdobyły projekty osiedlowe, które uzyskały ponad 25 tys. głosów, podczas gdy na projekty miejskie oddano przeszło 24 tys. głosów. Choć zliczanie głosów jeszcze trwa, oficjalne wyniki mają być ogłoszone 30 czerwca, a realizacja zwycięskich projektów zaplanowana jest na rok 2027.
Źródło: Urząd Miasta Olsztyn
Oceń: Mieszkańcy Olsztyna wybrali projekty do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego
Zobacz Także

