Antoni Zbigniew Kołakowski, urodzony 13 czerwca 1950 roku w Olsztynie, był wybitnym polskim lekarzem, który zdobył uznanie jako specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
Nie tylko skupiał się na swojej profesji, ale również był aktywnym działaczem społecznym, angażującym się w różnorodne inicjatywy zdrowotne i społeczne przez całe swoje życie.
Jego działalność została przerwana 24 maja 2018 roku, kiedy to odszedł z tego świata, pozostawiając za sobą trwały ślad w medycynie i w sercach tych, których miał zaszczyt leczyć oraz inspirować swoją pracą.
Wykształcenie
W 1968 roku zakończył edukację w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Następnie, w latach 1969–1975, kontynuował naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Po zdobyciu dyplomu lekarza, podjął prace w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, gdzie odbył staż podyplomowy oraz rozwijał swoje umiejętności zawodowe przez cały okres swojej kariery zawodowej.
W okresie 1978 roku, pod okiem prof. Stefana Bołoczki, zdał egzamin na pierwszy stopień specjalizacji z chirurgii urazowo-ortopedycznej, a w 1981 roku – na stopień drugi. W dodatku, w 1985 roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji z medycyny społecznej, a w 1987 roku zdobył drugi stopień w zakresie organizacji ochrony zdrowia. Jego edukacja obejmowała także liczne szkolenia krajowe oraz zagraniczne, odbywające się w różnych częściach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej.
Zatrudnienie
Antoni Zbigniew Kołakowski miał bogatą historię zawodową. W okresie od 1984 do 1993 roku pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, a także zastępcy ordynatora na Oddziale Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, który znany jest bardziej jako Oddział Ortopedii i Chirurgii Urazowej.
W latach 1993-1995 sprawował funkcję kierownika Bloku Operacyjnego, a w następnych latach, od 1995 do 1999, piastował stanowisko lekarza naczelnego WSZ w Olsztynie. W trakcie swojej kariery pracował na oddziale jako lekarz, przeprowadzając wiele zabiegów operacyjnych oraz pełniąc dyżury.
Rok 1999 przyniósł mu możliwość objęcia stanowiska ordynatora Oddziału Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, po tym jak wygrał konkurs na to zaszczytne miejsce. Funkcję tę pełnił aż do listopada 2012 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Po zakończeniu aktywnej kariery zarządzającej, rozpoczął pracę jako lekarz kontraktowy na Klinicznym Oddziale Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa w WSZ.
Osiągnięcia
Podczas kadencji Antoniego Zbigniewa Kołakowskiego jako ordynatora, oddział przeszedł istotne zmiany i wprowadził wiele nowatorskich procedur. W 2002 roku zaczęto wykonywać endoprotezoplastykę stawu kolanowego, co stanowiło przełom w leczeniu pacjentów z chorobami kolan.
Rok 2006 przyniósł kolejny krok naprzód, gdy po raz pierwszy przeprowadzono zabieg na kręgosłupie z użyciem technologii orthonawigacji, co znacząco podniosło precyzję operacji.
W 2007 roku zrealizowano pionierski zabieg zakupu ruchomej protezy krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a rok 2009 zaowocował pierwszym w regionie zabiegiem zespolenia miednicy w pełnym zakresie 360 stopni.
Dnia 25 października 2010 zrealizowano również pierwszą operację w województwie polegającą na odbarczeniu struktur nerwowych oraz stabilizacji chorego odcinka kręgosłupa poprzez przezskórne wprowadzenie implantów w technice Minimal Invasive Surgery (MIS).
Kołakowski był także odpowiedzialny za kształcenie przyszłych chirurgów, pełniąc rolę kierownika specjalizacji w dziedzinie chirurgii urazowo-ortopedycznej dla wielu lekarzy. Dodatkowo, jest autorem oraz współautorem siedmiu publikacji i brał udział w wielu wystąpieniach na zjazdach oraz sympozjach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne (PTOiTr).
Działalność społeczna
Antoni Zbigniew Kołakowski odegrał istotną rolę w tworzeniu lokalnych struktur ortopedycznych, biorąc aktywny udział w powołaniu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologii (PTOiTr).
W trakcie swojej działalności pełnił funkcję prezesa przez cztery kadencje, a także wiceprezesa oraz członka zarządu w kolejnych kadencjach.
Jako organizator, zainicjował sześć edycji sympozjów naukowo-szkoleniowych pod nazwą „Zima Ortopedyczna”. Dodatkowo, współpracował w organizacji „Dni Ortopedycznych” w Mrągowie oraz Sympozjum Spondyloortopedii, które zostało zrealizowane w Waplewie, w pobliżu Olsztyna.
Zainicjował również powołanie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, a w ramach swoich obowiązków, reprezentował swój rejon wyborczy jako delegat na dwóch zjazdach. W pierwszej kadencji pełnił stanowisko zastępcy rzecznika odpowiedzialności zawodowej, co podkreśla jego zaangażowanie w działania na rzecz etyki zawodowej.
Kołakowski był również prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Wspierania Ortopedii im. Stefana Bołoczko, co świadczy o jego wkładzie w rozwój ortopedii w regionie.
Odznaczenia i wyróżnienia
Antoni Zbigniew Kołakowski został uhonorowany licznymi odznaczeniami oraz wyróżnieniami, które odzwierciedlają jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój medycyny w regionie. Jego dorobek to nie tylko znaczące osiągnięcia praktyczne, ale także uznanie w oczach środowiska lekarskiego oraz społeczności lokalnej.
- Złota Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”,
- Srebrny Krzyż Zasługi (1995),
- Złoty Krzyż Zasługi (2004),
- III miejsce w kategorii „Najlepszy Oddział Ortopedyczny w Polsce” w rankingu tygodnika Wprost (2006),
- Odznaka „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur” (2016),
- Wyróżnienie pośmiertne certyfikatem „Ikona Olsztyńskiej Medycyny” za wybitne osiągnięcia w tworzeniu nowoczesnej medycyny na terenie Olsztyna oraz Warmii i Mazur (2022).
Każde z tych odznaczeń jest dowodem uznania za jego profesjonalizm oraz niezwykły wkład w sektorze ochrony zdrowia. Jego praca nie tylko przyczyniła się do rozwoju lokalnej medycyny, ale także zainspirowała wielu, którzy dążą do doskonałości w tej dziedzinie.
Prywatnie
„Jego małżonka, Barbara, to lekarz o specjalizacji w laryngologii, co świadczy o jej wysokich kompetencjach w tej dziedzinie. Para ma dwoje dzieci: córkę Aleksandrę oraz syna Przemysława, który również obrał ścieżkę zawodową w medycynie, specjalizując się w ortopedii i traumatologii.
Rodzina dr. Kołakowskiego z Olsztyna osiedliła się w malowniczej Stawigudzie, gdzie kontynuowali swoje życie rodzinne. Jako aktywny kibic, dr Kołakowski z pasją śledził rozgrywki sportowe, szczególnie ceniąc sobie siatkówkę oraz piłkę nożną.
W wolnym czasie cieszył się różnorodnymi formami rekreacji, w tym udanymi spływami kajakowymi, jazdą skuterem, a także nieco bardziej tradycyjną formą aktywności, jaką jest koszenie trawy.
Przypisy
- AndrzejA. Kuśmierczyk, Ikony Olsztyńskiej Medycyny, MariaM. Kuśmierczyk, AdamA. Grys (red.), Olsztyn: Stowarzyszenie Ikony Olsztyńskiej Medycyny, 2022, s. 211, ISBN 978-83-86926-17-6 [dostęp 04.07.2024 r.]
- MariuszM. Siergiej, Dr Antoni Kołakowski - wspomnienie, „Biuletyn Lekarski”, XXIX (153), Olsztyn: Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska, 01.06.2018 r., s. 35-36, ISSN 1233-4731 [dostęp 04.07.2024 r.]
- MałgorzataM. Kundzicz, Mentor wielu lekarzy, Olsztyn: Gazeta Olsztyńska, 28.05.2018 r., s. 4, ISSN 0137-9127 [dostęp 04.07.2024 r.]
- Antoni Kołakowski – Encyklopedia Warmii i Mazur [online], encyklopedia.warmia.mazury.pl [dostęp 04.07.2024 r.]
- BarbaraB. Antczak, 50-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza – zarys monograficzny, Olsztyn: Komitet Organizacyjny 50-lecia, 1995, s. 96, ISBN 83-904052-0-2 [dostęp 04.07.2024 r.]
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – 1968 [online] [dostęp 04.07.2024 r.]
- Nie żyje znany olsztyński lekarz ortopeda-traumatolog Antoni Kołakowski [online], Radio Olsztyn [dostęp 04.07.2024 r.]
- Zmarł nasz kolega i przyjaciel, dr Antoni Kołakowski [online], ptoitr.pl [dostęp 04.07.2024 r.]
- Historia oddziału - PDF, [w:] Oddział Kliniczny Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie [dostęp 04.07.2024 r.]
- IKONY OLSZTYŃSKIEJ MEDYCYNY | Collegium Medicum [online], cm.uwm.edu.pl [dostęp 04.07.2024 r.]
- Company STOWARZYSZENIE WSPIERANIA ORTOPEDII IM. PROF. STEFANA BOŁOCZKO, OLSZTYN - NIP, KRS, REGON, opinions, authorities, connections - Data fetched from KRS - | ALEO.com [online], aleo.com [dostęp 04.07.2024 r.]
- Pozycja za kółkiem. Siadajmy wygodnie i bezpiecznie - Kopernik TV [online], serce.kopernik.tv [dostęp 04.07.2024 r.]
- Oddział ortopedyczno-urazowy, Żołnierska 18 A, Olsztyn - Umów wizytę [online], placowki.mp.pl [dostęp 04.07.2024 r.]
- Nadanie odznaczeń. - Prawo.pl [online], www.prawo.pl [dostęp 04.07.2024 r.]
- Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur – Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska [online] [dostęp 04.07.2024 r.]
- Jest trzeci kandydat na patrona ulicy Obiegowej [online], Olsztyn24 [dostęp 04.07.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Marek Załęski | Włodzimierz Łopaczyński | Łukasz Balwicki | Klaus-Joachim Zülch | Krzysztof Łukaszuk | Tadeusz Politewicz | Aleksandra Gąsecka-van der Pol | Bogdan LewczukOceń: Antoni Zbigniew Kołakowski