Marcin Antonowicz, urodzony 22 listopada 1966 roku w Olsztynie, był polskim studentem, który tragicznie zmarł 2 listopada 1985 roku w tym samym mieście. Jego śmierć owiana jest tajemnicą i do dziś nie została wyjaśniona, przypuszcza się, że mógł być zamordowany przez milicjantów.
Okoliczności związane z jego zgonem budzą niepokój i pozostają przedmiotem zainteresowania społecznego, nie tylko ze względu na tragiczny los młodego człowieka, ale także na nieprzejrzystość działań służb porządkowych tamtego okresu.
Życiorys
W latach 1981–1985 Marcin Antonowicz uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Był to czas, w którym wyróżniał się w przedmiocie chemii, osiągając sukces jako laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej w 1985 roku. Jesień tego samego roku oznaczała dla niego początek studiów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Niestety, tragiczne wydarzenia miały miejsce wieczorem 19 października 1985 roku, kiedy to Marcin, będąc w Olsztynie, wraz z dwoma kolegami został zatrzymany przez patrol milicyjny przy al. Kaliningradzkiej, obecnie znanej jako Dworcowa. Przy sobie miał legitymację studencką z uczelni w Gdańsku. Z uwagi na zbieżność Gdańska z opozycją demokratyczną oraz istniejące napięcia związane z rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, został zabrany do milicyjnego samochodu „Stara”, podczas gdy jego koledzy zostali poproszeni o rozejście się.
Po kilku minutach od zatrzymania Antonowicz został odnaleziony w ciężkim stanie na ulicy Wojska Polskiego, nieprzytomny, z krwawieniem mózgowym. Władze rządowe twierdziły, że wyskoczył z samochodu, jednak w Olsztynie powszechnie uważa się, że został skatowany przez milicjantów. Niestety, zmarł kilkanaście dni później w szpitalu, nie odzyskując przytomności.
Jego pogrzeb, który odbył się 6 listopada 1985 roku, przyciągnął tłumy, gromadząc kilka tysięcy uczestników, którzy przeszli ulicami Olsztyna. Na uroczystości odczytano list od Lecha Wałęsy, a także przemawiał rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Karol Taylor, który wkrótce został pozbawiony stanowiska za swoje żądanie ukarania sprawców. Przez długi czas sprawy te pozostawały nieudokumentowane, a śledztwo zostało umorzone. Marcin Antonowicz przez wielu uznawany jest dziś za symbol represji milicyjnych z okresu stanu wojennego.
W 2004 roku imię Marcina Antonowicza zostało nadane ulicy w olsztyńskiej dzielnicy Osiedla Generałów. Ponadto w październiku 2006 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą Antonowicza w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie. Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego „Pro Patria” rozpoczęło przyznawanie stypendiów noszących imię Antonowicza, kierowanych do zdolnej młodzieży z rodzin o niskich dochodach, które angażowały się społecznie.
Dnia 2 października 2007 roku prezydent Polski Lech Kaczyński wręczył rodzicom Marcina Antonowicza pośmiertnie przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wręczenie odbyło się z rąk premiera Jarosława Kaczyńskiego, który reprezentował prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a sam order został przyznany na mocy postanowienia z 12 sierpnia 2007 roku.
Przypisy
- Premier wręczył order rodzicom Marcina Antonowicza
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Edward Turczynowicz | Bogudar Kordasiewicz | Marcin Dąbrowski (prawnik) | Maciej Nawacki | Edyta Demby-Siwek | Łukasz Wachowski | Piotr Prusinowski | Andrzej Gawliński | Mirosław Bączyk | Monika KrawczykOceń: Marcin Antonowicz