Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie to druga pod względem długości ulica w tym mieście. Jej trasa rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z ulicami Partyzantów oraz Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920, a kończy się na północnych granicach miasta, gdzie wyznacza ją rzeka Wadąg.
Znacząca część alei Wojska Polskiego przechodzi przez urokliwy Las Miejski, prowadząc jednocześnie w stronę miejscowości Dywity. Co ważne, aleja ta jest częścią drogi krajowej nr 51, co podkreśla jej znaczenie w układzie komunikacyjnym regionu.
Historia
Aleja Wojska Polskiego to ważna arteria w Olsztynie, która biegnie równolegle do rzeki Łyny, a jej historia sięga czasów, gdy stanowiła ona część traktu dobromiejskiego, rozpoczynającego się przy dzisiejszej ulicy 1 Maja. Ten trakt nie tylko łączył miasto z jego gospodarczymi zapleczem, ale także umożliwiał dojazd do pobliskiego Lasu Dywickiego oraz do nieistniejącej już wsi miejskiej Sądyty, która znajdowała się w rejonie, gdzie ujście rzeki Wadąg wpada do Łyny. Dwa razy w roku odbywał się tędy przepęd zwierząt hodowlanych na wspólne pastwiska.
Początkowo, aleja była częścią Szosy Dobromiejskiej, znanej również jako Guttstadter-Chaussee. Ta droga została podzielona na ulicę Dobromiejską (obecnie ul. 1 Maja) oraz ul. Królewską, znaną dzisiaj jako aleja Wojska Polskiego. Przed wybuchem II wojny światowej, ulicy Królewskiej nadano przez krótki czas nazwę Adolf-Hitler-Allee, czyli aleja Adolfa Hitlera. Po wojnie, w 1945 roku, zmieniono jej nazwę na Aleja Wojska Polskiego.
Plac, który obecnie znajduje się naprzeciwko Polikliniki, przed 1945 rokiem nosił nazwę Georg-Zillch-Platz, jednak po zakończeniu II wojny światowej pozostał bez nazwy.
W ciągu swojego istnienia, przy alei Królewskiej funkcjonowały zajezdnie tramwajów konnych i elektrycznych. Zjęcie tramwajowej komunikacji doprowadziło do jej likwidacji. Do lat 90. XX wieku na alei Wojska Polskiego 13 działało Kino Grunwald, które w wyniku problemów finansowych zostało zamknięte. Aktualnie, w tym samym budynku mieści się Auditorium Maximum Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP.
Obiekty
Wzdłuż alei Wojska Polskiego w Olsztynie można natknąć się na różnorodne obiekty, które mają znaczenie historyczne oraz kulturowe. Oto niektóre z nich:
- Pomnik Bogumiła Linki, który upamiętnia mazurskiego działacza polskiego, a jego autorstwo przypisuje się Bolesławowi Marshallowi,
- Miejski Szpital Zespolony,
- Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego,
- Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii,
- Browary Warmińsko-Mazurskie Jurand, które obecnie nie istnieją,
- Zespół Szkół Samochodowych im. por. A.M. Bocheńskiego,
- Zespół Szkół Specjalnych,
- Park Jakubowo,
- Cmentarz św. Jakuba,
- Cmentarz Żołnierzy Niemieckich,
- Cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej (to również ważny element lokalnej kultury), w której działalności reflektuje się historia regionu,
- parafialna oraz
- Kaplica polskokatolicka pw. Matki Bożej Wniebowziętej (parafialna).
Każdy z wymienionych obiektów przyczynia się do unikalnego charakteru alei, podkreślając jej społeczną oraz kulturową wartość w Olsztynie.
Komunikacja
Na Alei Wojska Polskiego przebiegają trasy sześciu linii komunikacyjnych, w tym jednej przystankowej usługi nocnej oraz dwóch prowadzących do miejscowości podmiejskich. W skład tych linii wchodzą numerowane: 108, 110, 112, 117, 136 oraz N02.
Wzdłuż Alei Wojska Polskiego znajduje się 12 przystanków autobusowych, podzielonych na sześć w każdym kierunku. Do ich katalogu zalicza się dwa przystanki, jeden końcowy i jeden startowy, które tworzą pętlę w Jakubowie.
Dane drogi
Aleja Wojska Polskiego jest przykładem drogi o jednym pasie ruchu w każdym kierunku, co umożliwia sprawny przepływ pojazdów.
Przypisy
- Tramwaje w Olsztynie [online], Encyklopedia Warmii i Mazur [dostęp 15.11.2022 r.]
- Najdłuższa, najmniejszy, najstarszy. Olsztyn bez tajemnic | olsztyn.wm.pl
- Stanisław Piechocki: Dzieje olsztyńskich ulic. Wyd. rozszerzone i wzbogacone nowymi ilustracjami. Olsztyn: Agencja Wydawnicza „Remix”, 2002 r., s. 289. ISBN 83-87031-12-7.
- Olsztyn 1353-2003. praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego; [aut. oprac. Stanisław Achremczyk et al.]. Olsztyn: Ośrodek Badań Naukowych i Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, 2003 r., s. 566. ISBN 83-87643-38-6.
- Plan turystyczny Olsztyna, wydawnictwo Pharus-Verlag, 1925 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Plac Józefa Bema w Olsztynie | Plac Kazimierza Pułaskiego w Olsztynie | Rynek Starego Miasta w Olsztynie | Ulica 1 Maja w Olsztynie | Ulica Dworcowa w Olsztynie | Ulica Juliana Tuwima w Olsztynie | Ulica Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie | Ulica Maurycego Mochnackiego w Olsztynie | Ulica Tomasza Wilczyńskiego w Olsztynie | Aleja Warszawska w Olsztynie | Ulica Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie | Ulica Władysława Leonharda w Olsztynie | Ulica Wincentego Witosa w Olsztynie | Ulica Towarowa w Olsztynie | Ulica Tadeusza Płoskiego w Olsztynie | Ulica Tadeusza Kościuszki w Olsztynie | Ulica Sielska w Olsztynie | Ulica Seweryna Pieniężnego w Olsztynie | Ulica Partyzantów w Olsztynie | Ulica Lubelska w OlsztynieOceń: Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie