Zdzisław Otello Horodecki


Zdzisław „Otello” Horodecki, urodzony 1 maja 1948 roku w Olsztynie, to wybitnie utalentowany polski artysta, którego twórczość obejmuje różnorodne dziedziny sztuki. Jako malarz, grafik i architekt wnętrz, zdobył szerokie uznanie, a jego prace są prezentowane w licznych wystawach.

Jego działalność obejmuje także wystawiennictwo oraz scenografię, co dodatkowo podkreśla jego wszechstronność i zdolności twórcze. W ciągu swojej kariery zrealizował wiele projektów, które przyczyniły się do wzbogacenia polskiej kultury artystycznej.

Życiorys

Pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Kornic, Zdzisław Otello Horodecki, jest osobą o niezwykle bogatym życiorysie. Jego przodkowie, wylegitymowani ze szlachectwa w latach 1824-1890, mieli swoje korzenie na Podolu, a cała rodzina została wpisana do części VI księgi szlacheckiej guberni podolskiej. A co więcej, Horodecki jest synem zesłańców syberyjskich, co dodaje dodatkowego wymiaru jego życiowej historii. Teraz mieszka i tworzy w Warszawie, gdzie rozwija swoją pasję artystyczną.

Otello ukończył Państwowe Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, specjalizując się w malarstwie scenicznym i scenografii. Jego artystyczne zainteresowania obejmowały zarówno malarstwo, grafikę, scenografię, jak i architekturę wnętrz, równocześnie studiując muzykologię ze szczególnym uwzględnieniem teorii muzyki. Uzyskał również doktorat z zakresu historii opery, a jego rodzinnym dziedzictwem artystycznym jest stryjeczny dziadek, Władysław Horodecki, znany architekt.

W 1968 roku, podczas trwania studiów, dołączył do Związku Polskich Artystów Plastyków, jako najmłodszy zawodowy artysta plastyk w Polsce. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Klubie Hybrydy w roku 1969.

Od tego czasu Horodecki wystawiał swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą, a jego dzieła znajdują miejsce w zbiorach prywatnych oraz fundacjach na całym świecie, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Anglii, Włoszech, Szwecji, Danii, Japonii, Portugalii, Australii, USA oraz Rosji.

W latach 70. XX wieku zainicjował działalność wystawienniczą, pełniąc rolę generalnego projektanta wielu ważnych ekspozycji, w tym wystawy „Fryderyk Chopin” na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, która miała miejsce w 25 państwach. Warto również wspomnieć o jego udziale w największej wystawie fotograficznej w Polsce „Polska – Kraj – Ludzie” (Maneż – Moskwa 1974), za którą zespół otrzymał prestiżową nagrodę państwową.

Horodecki jest również autorem wielu kultowych neonów warszawskich, projektantem plakatów o tematyce społecznej i politycznej, a także grafiki i znaczków filatelistycznych. Stworzył logo PZPR, projektował plakaty reklamowe oraz medaliony dla instytucji państwowych.

W połowie lat 70. XX wieku, jako zwycięzca konkursu, zrealizował projekt humanizacji zakładu przemysłowego „Polska Wełna” w Zielonej Górze, co było jego największym przedsięwzięciem projektowym. Projekt obejmował kompleksową analizę kolorystyki hali, maszyn, ubiorów oraz elewacji budynków w kontekście estetyki architektury wnętrz.

W swojej pracy artystycznej zajmował się również plakatami dla Filmu Polskiego, projektując foldery reklamowe oraz czołówkę eksportową filmów polskich. Brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Filmowych, takich jak te w Berlinie Zachodnim, San Sebastián, Wenecji oraz Cannes, tworząc ekspozycje dotyczące filmów reżyserów takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Janusz Kijowski oraz Agnieszka Holland. W 1980 roku był głównym projektantem Festiwali Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, a także zaprojektował godło tego festiwalu.

Przez długie lata związany był z Polskim Radiem, gdzie działał w redakcji muzycznej i literackiej jako recenzent operowy. Jest twórcą najdłuższego serialu biograficznego o Plácido Domingo oraz autorem 17 premierowych słuchowisk operowych. Realizował też popularną audycję „Opera Tygodnia”, która zapewniła mu status jednego z najbardziej słuchanych autorów w Polskim Radiu. Na zlecenie Universal Music Group Polska stworzył opracowanie dotyczące głosu Plácido Domingo pt. „Piramida Dominga”.

Owocem jego wieloletnich analiz muzycznych, połączonych z literaturą i malarstwem, jest koncepcja „przypadku kreacyjnego”. Obecnie pracuje nad teorią plansjonizmu aleatorystycznego, która łączy sztuki wyższe, wykonując kompleksową prezentację nowej estetyki w swoim dziele „Manifest Aleatoryzmu (teoria neoaleatoryzmu)”.

Przypisy

  1. Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL [online], Ownetic, 18.01.2013 r. [dostęp 31.07.2022 r.] (pol.).
  2. Zdzisław (Otello) Horodecki: Piramida Dominga. trubadur.pl - Ogólnopolski Klub Miłośników Opery "Trubadur", 05.10.2017 r. [dostęp 08.11.2017 r.]
  3. Express Wieczorny. Warszawa, 23.04.1974 r. Nr 96 (8826) – Polska-kraj i ludzie. Sukces wystawy polskiej fotografiki w Moskiewskim Maneżu. Wywiad z Zdzisławem Horodeckim.
  4. P.A.I. Interpress, Warszawa 1974. Publikacja PAI Interpress i Ministerstwa Kultury i Sztuki. Katalog i wprowadzenie. Archiwum Państwowe.
  5. Dookoła Świata. Nr 25, Warszawa, 10.06.1972 r. Kultura „Pamiątki Chopina” Wystawa do kilkunastu krajów wszystkich kontynentów. Wywiad z Zdzisławem Horodeckim.
  6. S. Uruski: Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, t. VI, Warszawa 1909, s. 191.
  7. A. Boniecki: Herbarz polski, t. VII, Warszawa 1904, s. 350.
  8. Spisok dworian wniesiennych w dworianskuju rodosławnuju knigu podolskoj gubernii, Kamieniec Podolski 1897, s. 199.
  9. „Złote myśli ludzi wielkiego umysłu, talentu i serca - twórcy wizerunku Polski”, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Warszawa, 2003.
  10. Archiwum Polskiego Radia (1986-97). Fonoteka. Tygodnik „Antena”.
  11. trubadur.pl. Katalog Pamiątki Chopina - Wystawa w 2017.
  12. Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Instytut Pamięci Narodowej. Dok. 419/91.
  13. „Słownik artystów plastyków”, wyd. O.W. ZPAP, Warszawa, 1972.
  14. Źródło polityczne: Sugestie. Nr 2.(38)1979. Pismo Wydziału Pracy Ideowo-Wychowawczej KC PZPR - Przekazywanie treści ideowych.
  15. Sugestie. Nr 1.(43)1980. Pismo Wydziału Pracy Ideowo-Wychowawczej – Obowiązujący w propagandzie znak VIII Zjazdu PZPR. Projekt Zdzisława Horodeckiego.
  16. „Polish Film”, wydawca „Film Polski - export i import filmów”, Warszawa, nr 3/80, 4/80, 5/80, 2/81.
  17. P.P. Pracownie Sztuk Plastycznych. Archiwum projektów i autorów. Warszawa 1977. Neony warszawskie - „Stolica”.

Oceń: Zdzisław Otello Horodecki

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:24