Roman Bielański


Roman Bielański to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę. Urodził się 17 lipca 1947 roku w Olsztynie, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jego życie zawodowe obejmowało zarówno działalność urzędniczą, jak i przedsiębiorczość, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach.

Bielański zyskał również uznanie jako działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę o wolność i demokrację w Polsce. Jego historia to przykład determinacji i odwagi w trudnych czasach.

Życiorys

Roman Bielański posiada bogaty życiorys, pełen zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne. Studiował na Politechnice Warszawskiej do roku 1971, a kilkanaście lat później, w 1996 roku, ukończył Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Ważnym momentem w jego życiu było aktywne uczestnictwo w manifestacjach studenckich, które miały miejsce w marcu 1968 roku oraz w wiecach robotniczych w Zakładach Mechanicznych Ursus, gdzie pracował w latach 1973–1982. W 1980 roku Bielański wstąpił do „Solidarności”, a po wprowadzeniu stanu wojennego znalazł się w gronie osób zarządzających podziemnymi strukturami tego związku.

W kwietniu 1982 roku dołączył do pięcioosobowego ścisłego kierownictwa Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarności”, działając pod pseudonimem Władek. Organizacja ta stała się jedną z największych niejawnych grup w Polsce w tym okresie. Niestety, w listopadzie 1982 roku został tymczasowo aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w tzw. procesie kierownictwa MRKS. Udało mu się uzyskać wolność w sierpniu 1983 roku dzięki amnestii.

Po wyjściu na wolność, kontynuował działalność opozycyjną, m.in. w ramach Polskiej Partii Niepodległościowej. Od 1988 roku prowadził własną działalność gospodarczą, zakładając spółkę prawa handlowego. W 1990 roku został pierwszym sekretarzem generalnym Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a cztery lata później przystąpił do Unii Wolności. Jego zaangażowanie polityczne obejmowało również życie lokalne – był członkiem zarządu dzielnicy Mokotów w latach 1995–1998.

W 2001 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i ubiegał się o mandat poselski, jednak jego kandydatura zakończyła się niepowodzeniem. Rok później podjął pracę w urzędzie miejskim w Zielonce, a w 2006 roku ponownie kandydował – tym razem do rady powiatu wołomińskiego, ale również bez sukcesu.

Bielański jest także członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa, a ponadto pełni stanowisko przewodniczącego mazowieckiego oddziału tej organizacji, co świadczy o jego ciągłym zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne.

Odznaczenia

W 2013 roku, w uznaniu za niezwykłe osiągnięcia w działalności wspierającej przemiany demokratyczne w Polsce, Roman Bielański otrzymał prestiżowe odznaczenie – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie przyznano mu również za jego zaangażowanie w pracę zawodową oraz społeczną, która przyniosła korzyści całemu krajowi.

W 2016 roku, jego wysiłki doceniono ponownie, przyznając mu Krzyż Wolności i Solidarności, co stanowi dodatkowe potwierdzenie jego niezłomnej postawy i determinacji w dążeniu do przyczyniania się do lepszej przyszłości Polski.

Przypisy

  1. Serwis PKW – Wybory 2006. [dostęp 11.09.2022 r.]
  2. Serwis PKW – Wybory 2001. [dostęp 11.09.2022 r.]
  3. Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności” w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 11.09.2022 r.]
  4. M.P. z 2016 r. poz. 331.
  5. M.P. z 2013 r. poz. 461.

Oceń: Roman Bielański

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:21