Beata Maria Bublewicz, urodzona 26 lutego 1975 roku w Olsztynie, jest wybitną postacią w polskim życiu politycznym. Jej kariera obejmuje zarówno działalność jako polityk, jak i urzędniczkę samorządową. Zyskała uznanie jako posłanka na Sejm w trzech kadencjach: V, VI oraz VII, reprezentując partię Platforma Obywatelska.
W ciągu swojej działalności publicznej Beata Bublewicz przyczyniła się do wielu inicjatyw, które miały na celu rozwój lokalnych społeczności i poprawę jakości życia obywateli. Jej doświadczenie w obszarze samorządowym stanowi fundament skutecznej pracy legislacyjnej, co czyni ją znaczącą osobą w polskiej polityce.
Życiorys
Wykształcenie i działalność zawodowa
Beata Bublewicz zdobyła swoje wykształcenie na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2002 roku obroniła pracę magisterską z zakresu socjologii oraz public relations. Uzyskała tytuł zawodowy magistra socjologii. Wcześniej, w 1999 roku, ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zdobywając tytuł licencjata w dziedzinie filologii angielskiej. Dodatkowo posiada certyfikat specjalizacyjny potwierdzający jej kompetencje w public relations.
Przez osiem lat pełniła rolę kierownika autoryzowanego przedstawicielstwa Opel Polska w Olsztynie. Po zakończeniu tej pracy skupiła się na doradztwie biznesowym, co pozwoliło jej rozwijać umiejętności w dynamicznym środowisku pracy.
Działalność publiczna
W roku 2005 Beata Bublewicz uzyskała mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej, reprezentując okręg olsztyński jako członek V kadencji Sejmu. W trakcie swojej kadencji zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, gdzie pełniła funkcję sekretarza Sejmu oraz wiceprzewodniczącej Grupy Polsko-Brytyjskiej. Angażowała się również w działalność Grup parlamentarnej ds. Ratownictwa Wodnego i Górskiego oraz Parlamentarnej Grupie Kobiet, a także przewodniczyła Parlamentarnemu Zespołowi na rzecz Tybetu.
W 2007 roku miała okazję reprezentować Polskę na konferencji OECD w Paryżu oraz uczestniczyć w spotkaniach w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum i Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
Kiedy w 2007 ponownie ubiegała się o mandat poselski, zdobyła 19 470 głosów, co zapewniło jej miejsce w VI kadencji Sejmu. W tej roli również powróciła do Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, stając na czele wiceprzewodniczącej.
W 2009 roku podjęła nieudaną próbę dostania się do Parlamentu Europejskiego z listy PO. W październiku tego samego roku została członkinią prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W 2011 roku, w trzecich z rzędu wyborach parlamentarnych, zdobyła 23 262 głosy, co pozwoliło jej na dalsze pełnienie funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych oraz przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
W 2015 roku zdecydowała się nie ubiegać o reelekcję, a w 2016 roku objęła stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym pracowała do 2020 roku, aby następnie przejść na inną funkcję w urzędzie marszałkowskim.
W 2018 roku, podczas wyborów samorządowych, bezskutecznie starała się o urząd prezydenta Olsztyna, zajmując 5. miejsce z wynikiem 3903 głosów, co dało jej 5,33% poparcia.
Życie prywatne
Beata Bublewicz jest córką zawodowego rajdowca, Mariana oraz Ireny. W roku 2001 zainicjowała działalność Fundacji im. Mariana Bublewicza, która wspiera Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie. Dwa lata później, w 2005 roku, wydała książkę, poświęconą pamięci swojego ojca, zyskującego uznanie jako profesjonalny rajdowiec. Całkowity dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na działalność fundacji, co pokazuje jej zaangażowanie w kontynuowanie dziedzictwa ojca. W 2011 roku Beata została uhonorowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa, za co z pewnością można ją uznać za osobę aktywnie działającą na rzecz społeczności.
Przypisy
- Cecot i Bublewicz zdegradowani, ale pensja ta sama. Decyzja Marszałka w sprawie „afery dekoltowej”. debata.olsztyn.pl, 14.11.2020 r. [dostęp 16.11.2020 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 01.02.2017 r.]
- Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 09.06.2015 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2018. [dostęp 26.10.2018 r.]
- Dane osoby z wykazu osób publicznych. ipn.gov.pl. [dostęp 23.06.2014 r.]
- Nagrody dla Liderów Bezpieczeństwa. pck.pl, 25.11.2011 r. [dostęp 10.06.2015 r.]
- Współpraca międzynarodowa Sejmu. Grupy bilateralne. Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu (V kadencja). sejm.gov.pl. [dostęp 30.10.2011 r.]
- Strona sejmowa posła VI kadencji. [dostęp 30.10.2011 r.]
- Współpraca międzynarodowa Sejmu. Grupy bilateralne. Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu (VI kadencja). sejm.gov.pl. [dostęp 30.10.2011 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2009. [dostęp 30.10.2011 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2011. [dostęp 30.10.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tomasz Głażewski | Jerzy Bartnicki | Roman Bielański | Marcin Kuchciński | Jarosław Starzyk | Bogusław Owoc | Józef Lubieniecki | Piotr Rychlik (ur. 1984) | Tadeusz Plawgo | Iwona Arent | Jan Maria Jackowski | Tomasz Lenkiewicz | Krzysztof Hołowczyc | Robert Szewczyk | Jerzy Szmit | Hans-Jürgen Wischnewski | Jan Zaborowski | Maciej Prostko | Mieczysław Aszkiełowicz | Zbigniew ZyskOceń: Beata Bublewicz