Jezioro Starodworskie jest wyjątkowym zbiornikiem wodnym, którego piękno przyciąga wielu miłośników natury i wypoczynku. Znajduje się ono w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej w Olsztynie, w malowniczej okolicy osiedla Kortowo. Region ten stanowi część Pojezierza Olsztyńskiego, które jest znane z licznych jezior, lasów oraz bogatej różnorodności biologicznej.
Jezioro Starodworskie to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku codziennego życia, ciesząc się pięknem otaczającej przyrody i spokojem wody. To idealny punkt zarówno dla amatorów spacerów, jak i dla tych, którzy planują spędzić czas aktywnie na wodzie.
Opis jeziora
Jezioro Starodworskie jest wyjątkowym zbiornikiem wodnym, charakteryzującym się meromiktycznym typem mieszania wód. Zjawisko meromiksji jest wynikiem działań ludzkich, które doprowadziły do budowy wysokokondygnacyjnych obiektów w bezpośredniej zlewni oraz do dopływu ścieków. Jego usytuowanie w malowniczym terenie, otoczonym wzgórzami morenowymi, dodatkowo ogranicza cyrkulację wód.
Jednocześnie, jezioro to zmaga się z problemem silnej eutrofizacji, co jest skutkiem wysokiej zawartości pierwiastków biogennych, takich jak azot i fosfor. Znajdujący się w północnej części zbiornika odpływ prowadzi do Jeziorem Kortowskim, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego miejsca.
Ze względu na swoje położenie w obrębie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, jezioro od lat pełni funkcję zbiornika doświadczalnego. W tym miejscu prowadzone są badania dotyczące rekultywacji jezior, co ma na celu poprawę ich jakości. W latach 1967-1968 oraz 1972-1974 przeprowadzono pionierską w Polsce próbę napowietrzania wód hypolimnionu, z zastosowaniem elektrycznych sprężarek, co pozwoliło na jednoczesne niszczenie warstw termicznych.
Dalsze działania w latach 1986-1989 obejmowały wykorzystanie siłowni wiatrowych do zasilania sprężarek, gdzie początkowo zakładano zarówno napowietrzanie, jak i destratyfikację termiczną, a później, w latach 1988-1989, skupiono się na napowietrzaniu bez naruszania warstw termicznych. W latach 1994-1995 natomiast, wprowadzono metodę rekultywacji polegającą na usuwaniu fosforu z wody oraz unieruchamianiu go w osadach dennych przez zastosowanie koagulantów glinowych.
Dane morfometryczne
Jezioro Starodworskie charakteryzuje się różnorodnymi danymi dotyczącymi powierzchni wody, które według różnych źródeł wahają się w przedziale od 6,0 ha do 8,0 ha. To ciekawe zróżnicowanie wskazuje na możliwość zmienności w układzie hydrodynamicznym jeziora.
Zwierciadło wody znajduje się na wysokości 111,0 m n.p.m., co również ma znaczenie dla jego ekosystemu oraz lokalnych warunków klimatycznych.
Jeśli chodzi o głębokość, średnia głębokość jeziora to 7,9 m, podczas gdy głębokość maksymalna osiąga 23,3 m. To zróżnicowanie głębokości stwarza odpowiednie warunki dla różnorodnych form życia wodnego w tym zbiorniku.
Hydronimia
Na podstawie oficjalnego zestawienia stworzonego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, jezioro nosi nazwę Jezioro Starodworskie.
Wielokrotnie w różnych publikacjach oraz na mapach topograficznych można spotkać tę wodną formę pod inną nazwą – Stary Dwór.
Przypisy
- Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 r., ISBN 83-239-9607-5.
- Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006 r., ISBN 83-232-1732-7.
- a b c d e f według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006 r., ISBN 83-232-1732-7.
- Mapa topograficzna dostępna w serwisie geoportal.gov.pl. [dostęp 29.11.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Jeziora i stawy":
Jezioro Trackie | Tyrsko | Jezioro Modrzewiowe | Mummel | Czarne Jezioro (Olsztyn) | Redykajny (jezioro) | Pereszkowo | Sukiel | Ukiel | Jezioro Kortowskie | Jezioro Długie (Olsztyn) | Podkówka | Żbik (jezioro) | SkandaOceń: Jezioro Starodworskie