Skanda


Skanda to malownicze jezioro usytuowane w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, znajdujące się na południowo-wschodnich obrzeżach Olsztyna, w obrębie osiedla Mazurskiego. Jezioro rozciąga się na północ od głównej drogi krajowej łączącej Olsztyn ze Szczytnem, na obszarze dorzecza Łyny-Pregoły.

Niezwykłym atutem Skandy jest półwysep, który w okresie roztopów przeistacza się w urokliwą wyspę o powierzchni zbliżonej do 13 arów. Ponadto, na jeziorze znajduje się niewielka wysepka, co dodaje mu malowniczości i naturalnego uroku.

Konfiguracja brzegów jeziora jest zróżnicowana; na południowej i zachodniej stronie dominują strome, wysokie brzegi. Natomiast brzegi wschodnie i północno-wschodnie są znacznie bardziej łagodne, charakteryzując się płaskim lub delikatnie wzniesionym terenem.

Otoczenie Skandy tworzą widoczne wzgórza morenowe, które są porośnięte bujnym lasem. W zachodniej części jeziora zlokalizowany jest bór mieszany świeży, podczas gdy w pozostałych fragmentach, w dużej mierze występują zadrzewienia łęgowe oraz fragmenty olsu jesionowego, za którymi rozciągają się tereny intensywnie użytkowane rolniczo.

Zlewnia jeziora Skanda posiada charakter rolniczo-leśny, a jej całkowita powierzchnia wynosi 154,5 ha, z czego obszar zlewni bezpośredniej osiąga 71,8 ha. Taki układ okolicy sprawia, że jezioro jest nie tylko miejscem rekreacji, ale także ważnym ekologicznie fragmentem lokalnego krajobrazu.

Warunki środowiskowe i stan troficzny jeziora

Jezioro Skanda, mimo że nie jest głębokie, charakteryzuje się występowaniem warstw termicznych typowych dla letniego sezonu. Woda w epilimnionie, sięgająca od 4 do 6 metrów głębokości, jest oddzielona od hypolimionu poprzez termoklinę, która występuje poniżej, w tymże szczątkowym, mierzącym od 2 do 3 metrów.

W związku z tleńnością wód jeziora, a w szczególności z występującymi silnymi deficytami w warstwach naddennych, Stwierdza się wysoką obecność chlorofilu „a” oraz substancji organicznych i biogennych. To wszystko sprawia, że jezioro Skanda należy uznać za silnie zeutrofizowane. Już w latach 80. XX wieku zanieczyszczenie wód osiągnęło taką skalę, że uruchomiło wewnętrzne źródło zasilania. Z tego powodu, pomimo zauważalnego zmniejszenia ilości biogenów z zlewni, jakość wód w tym jeziorze pozostaje na niezmiennie niskim poziomie.

Ocena podatności na degradację

Pod względem podatności na degradację, jezioro Skanda plasuje się w kategorii przeciętnej (II kategoria). Najbardziej znaczące czynniki negatywne to: niewielka pojemność zbiornika w stosunku do długości brzegowej oraz niski procent zajętych przez hypolimion wód. Niemniej jednak, naturalna odporność jeziora na degradację jest wspierana przez takie czynniki jak: mała powierzchnia zlewni oraz niski procent wymiany wód.


Oceń: Skanda

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:23