Nagórki (Olsztyn)


Nagórki, znane również pod niemiecką nazwą Bergenthal, to osiedle integrowane w ramach administracji Olsztyna. Stanowi ono jednostkę pomocniczą gminy, w której znalazło swoje miejsce w południowo-centralnej strefie miasta.

Obszar ten charakteryzuje się przede wszystkim zabudową, która w dużej mierze składa się z wieżowców oraz bloków mieszkalnych o czterech kondygnacjach, wybudowanych w okresie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Zabytki

W rejestrze zabytków wojewódzkich uwzględnione zostały liczne obiekty, które mają istotne znaczenie kulturowe oraz historyczne dla regionu. W skład zarejestrowanego zespołu pałacowego, który powstał w XIX lub XX wieku, wchodzą następujące elementy:

  • pałac,
  • wozownia,
  • park.

Granice osiedla

Granice osiedla Nagórki w Olsztynie są dokładnie zdefiniowane, co ułatwia orientację w tej okolicy.

Na północy, granica rozpoczyna się przy alei gen. W. Sikorskiego, skąd kieruje się w stronę północno-wschodnią aż do granicy ogrodów działkowych. Następnie prowadzi do skrzyżowania ulicy Wincentego Pstrowskiego z ulicą Dworcową. Dalej granica zakręca w kierunku wschodnim i południowym, biegnąc wzdłuż ul. Wincentego Pstrowskiego aż do skrzyżowania z ulicą Kard. S. Wyszyńskiego oraz ulicą Synów Pułku.

Granica wschodnia rozciąga się od wyżej wymienionego skrzyżowania, wschodnim skrajem ul. Synów Pułku, do miejsca, gdzie krzyżuje się z ulicą I. Krasickiego. Stąd granica załamuje się w stronę południowo-wschodnią, biegnąc dalej zachodnim skrajem ul. I. Krasickiego aż do połączenia z ul. M. Wańkowicza. Kontynuuje kierunek do ul. E. Turowskiego, granicząc z osiedlami Pieczewo oraz Mazurskim.

Na południu granica rozciąga się wzdłuż linii prostej, prowadząc od ul. I. Krasickiego do ul. Jarockiej. O tyle, o ile na zapleczu nieruchomości numerowanych od 15 do 1 dokonuje kolejnego załamania w kierunku północnym, a następnie wraca do kierunku zachodniego, aż do al. gen. W. Sikorskiego, to w tym odcinku graniczy z północną częścią osiedla Jaroty.

Ostatni odcinek granicy, zachodni, prowadzi w kierunku północnym, wschodnim skrajem al. gen. W. Sikorskiego, od ul. Jarockiej aż do punktu początkowego. Granicy tej towarzyszy sąsiedztwo osiedla Brzeziny.

Komunikacja

Osiedle Nagórki charakteryzuje się dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, która znacząco ułatwia mieszkańcom codzienne poruszanie się po okolicy. Główna oś komunikacyjna, czyli ul. Wańkowicza, łączy wschodnią część osiedla z innymi ulicami, takimi jak Krasickiego i Sikorskiego.

W obrębie Nagórek wyróżniają się także ulice Orłowicza, Barcza oraz Murzynowskiego, które pełnią rolę istotnych dróg międziosiedlowych. Dzięki ul. Synów Pułku oraz Sikorskiego mieszkańcy mają łatwy dostęp do centrum Olsztyna. Warto dodać, że Nagórki graniczą z osiedlem Jaroty, skąd również prowadzą odpowiednie dojazdy.

Komunikacja miejska w tej części miasta jest również istotna. Na terenie osiedla znajduje się jedna pętla autobusowa, która obsługuje kilka kluczowych linii. Do roku 2015 po osiedlu kursowały trasy pięciu linii dziennych oraz jednej nocnej, w tym 2, 11, 21, 25, 31 oraz 100. Obok przebiegały również linie 13, 15, 17, 20, 24, 26, 27, 30, 33, 34, co czyniło komunikację bardzo wygodną dla mieszkańców.

W historii komunikacji miejskiej, pierwsza linia MPK dotarła na Nagórki w 1981 roku. Była to linia numer 2, która umożliwiała dojazd do Sanatorium. W 2016 roku wprowadzono zmiany w numeracji i przebiegu linii autobusowych w związku z uruchomieniem tramwajów. Obecnie przez centrum Nagórek, trasą ulicy Wańkowicza, kursują takie linie jak 121, 205, nocna linia N01 oraz linia 111, która dojeżdża do pętli „Nagórki”. Dodatkowo, ul. Krasickiego obsługują linie 116, 117, 126, 131, 141, a tramwaje linii 4 i 5 również mają swoje przystanki w tej okolicy. Na ulicy Sikorskiego możemy natomiast spotkać tramwaje numer 1, 2, 3 oraz autobusy nr 127, 130, 136, 303, 307.

Edukacja

W dzielnicy Nagórki, która znajduje się w Olsztynie, istnieje wiele instytucji edukacyjnych, które oferują różnorodne możliwości kształcenia dla dzieci i młodzieży.

  • zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, obejmujący IX Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum nr 9 oraz Szkołę Podstawową nr 25,
  • Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli,
  • Przedszkole Miejskie Nr 23,
  • Przedszkole Miejskie Nr 31,
  • Przedszkole Miejskie Nr 32,
  • Przedszkole Miejskie Nr 8,
  • Szkoła Podstawowa Nr 12,
  • zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4,
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 Specjalna,
  • Przedszkole Prywatne URWIS.

Handel i usługi

Na terenie osiedla znajduje się siedem supermarketów spożywczych, w tym Rast, trzy placówki Biedronki, Lidl, PSS Społem oraz Kaufland. W niedalekiej okolicy, na granicach osiedla, usytuowane są Carrefour oraz Auchan. Odwiedzający mogą również skorzystać z oferty Galerii Warmińskiej, która jest jednym z głównych centrów handlowych w regionie. Ponadto, w pobliżu znajduje się Obi (wcześniej Praktiker do grudnia 2017 roku) oraz Leroy Merlin, który został otwarty 14 grudnia 2018 roku.

Przypisy

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31.12.2017 woj. warmińsko-mazurskie. [dostęp 04.05.2018 r.]
  2. a b Instytut Badań i Analiz, Grupa OSB Olsztyńska Szkoła Biznesu: Raport o stanie miasta Olsztyn za lata 2010, 2011 Źródło

Oceń: Nagórki (Olsztyn)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:12