Plac Franklina Roosevelta w Olsztynie


Plac Roosevelta stanowi jeden z kluczowych punktów w Olsztynie, ulokowany w malowniczej dzielnicy Podgrodzie. Jego strategiczne położenie sprawia, że łączy istotne trasy komunikacyjne, prowadzące do takich obszarów jak Śródmieście, Podgrodzie, Likus, Dajtek oraz Kortowa. Takie połączenie czyni go ważnym punktem na mapie miasta.

W obrębie placu znajduje się także sygnalizacja świetlna, a z niego odchodzą cztery istotne ulice:

  • ul. Szrajbera – kierunek północ,
  • al. Niepodległości – kierunek wschód,
  • ul. Śliwy – kierunek południe,
  • ul. Mochnackiego – kierunek zachód.

Po zbudowaniu alei Obrońców Tobruku, ulicy Tuwima oraz alei Schumana, dominujący ruch tranzytowy przesunął się z centralnych ulic Olsztyna, co wpłynęło na nową rolę placu Roosevelta. Obecnie, plac jest bardziej dostępny dla mieszkańców niż dla pojazdów, co sprzyja jego funkcji miejsko-towarzyskiej.

Fałszywie skromny, plac otrzymał nazwę na cześć Franklinowi Rooseveltowi, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który miał znaczący wpływ na historię XX wieku.

Historia placu

„Plac Franklina Roosevelta, który łączy kluczowe dzielnice Olsztyna, odgrywał istotną rolę zarówno handlową, jak i komunikacyjną. Jego pierwsza nazwa to Pferd-Markt, znany jako Targ Koński, który był centralnym punktem dawnego „Dolnego Przedmieścia”. W czasach Prus Wschodnich plac zyskał nazwę Remonte-Markt, czyli Targ/Rynek Remonte, a po przybyciu Hitlera do władzy nastąpiła zmiana na Langemarck-Platz.

Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej przeprowadzono remont kamienic znajdujących się na placu, zwłaszcza w rejonie ulicy Knosały. W latach 70. i 80. XX wieku rozpoczęto demolkę większości starych kamienic na wschodniej części placu. Zachowana willa przedwojenna, znana jako Villa Beyer, umiejscowiona na skrzyżowaniu ulic Pieniężnego, Szrajbera oraz Knosały, została wyremontowana i po wojnie służyła jako siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, powszechnie znanego jako TPPR. W obiekcie organizowano różnorodne spotkania, wykłady oraz wyświetlano filmy w języku rosyjskim, w tym głównie produkcje radzieckie.

W obliczu zmian politycznych, które miały miejsce w latach 1989–90, TPPR zakończyło swoją działalność, a willa została sprzedana Kredyt Bankowi, który przeprowadził gruntowny remont i ogrodzenie obiektu. Po obecnych zmianach, na miejscu wyburzonych kamienic na wschodzie placu nie realizowano żadnych inwestycji aż do początku lat 90. XX wieku. Wówczas rozpoczęto budowę restauracji McDonald’s, która została otwarta w grudniu 1995 roku. Początkowo planowano w tym rejonie wybudować stację benzynową oraz cerkiew greckokatolicką, jednak przedłużające się negocjacje prowadziły do sukcesywnej sprzedaży działki McDonaldowi.

Po zrealizowanej inwestycji w latach 90. XX wieku alei Obrońców Tobruku, plac zyskał nową funkcjonalność, co pozwoliło znacznie odciążyć ten obszar od tranzytowego ruchu drogowego.

Obiekty i pomniki

Plac Franklina Roosevelta w Olsztynie to miejsce, które otacza wiele interesujących elementów związanych z lokalną architekturą oraz historią.

Na północ od tego placu można zauważyć park, który łączy go z Starym Miastem, oferując mieszkańcom i turystom przyjemny spacer w malowniczej alejce.

Natomiast na południu, w pobliżu zbiegu alei Niepodległości oraz ulicy Śliwy, znajduje się Pomnik Strażaków, który upamiętnia odwagę i poświęcenie lokalnych bohaterów służb ratunkowych.

Komunikacja

Plac Roosevelta stanowi kluczowy punkt komunikacyjny w Olsztynie od początku XX wieku. Od 1939 roku, na tym placu kursowały trojlebusy, a ich pierwsza linia 2 łączyła pl. Roosevelta z ul. Jagiellończyka oraz Koszarami Wojskowymi. Ważnym wydarzeniem miało miejsce 28 stycznia 1948 roku, kiedy to uruchomiono nową trasę trolejbusową, która łączyła plac Roosevelta z Kortowem.

Na placu przebiegała również linia trolejbusowa 3, która prowadziła od ulicy Limanowskiego aż do Kortowa. Ponadto, użytkowane były również trolejbusy linii nr 4, które kursowały w kierunku osiedla Mazurskiego poprzez aleję Niepodległości. Od 31 lipca 1971 roku, komunikację na tych trasach zastąpiono autobusami miejskimi.

Aktualnie, przez plac Roosevelta jeżdżą różne linie autobusowe, których numery to: 101, 103, 105, 107, 111, 113, 116, 127, 128, 136, 309, N01 oraz N02, przy czym dwie ostatnie to linie nocne, a jedna jest podmiejska.

Najbliższe przystanki autobusowe znajdują się przy ulicy Śliwy (w kierunku Kortowa) oraz ulicy Szrajbera (w kierunku Śródmieścia i Jakubowa). Warto zauważyć, że pętla autobusów miejskich i podmiejskich jest zlokalizowana na wschód placu, przy ul. Knosały.


Oceń: Plac Franklina Roosevelta w Olsztynie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:10