Ulica Bałtycka w Olsztynie


Ulica Bałtycka w Olsztynie jest jedną z najdłuższych arterii w mieście. Rozpoczyna swój bieg na Placu Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który jest skrzyżowaniem z ulicami Grunwaldzką, Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 oraz aleją Schumana. Ulica ta ciągnie się w kierunku zachodnim, aż do granic administracyjnych Olsztyna.

Na swojej trasie, ulica Bałtycka przecina takie osiedla jak Nad Jeziorem Długim, Likusy oraz Gutkowo. Jest to ważna droga, ponieważ wchodzi w skład wojewódzkiej drogi nr 527, która prowadzi w kierunku Morąga i Pasłęka.

Nazwa ulicy nawiązuje do Morza Bałtyckiego. Dzięki tej arterii, mieszkańcy Olsztyna mają bezpośredni dostęp do możliwości wyjazdu nad morze, co sprawia, że ulica Bałtycka ma znaczenie nie tylko komunikacyjne, ale również rekreacyjne.

Historia

W przeszłości, droga, która łączyła jeziora Długie i Krzywe, utożsamiana była z trasą biegnącą z Dolnego Przedmieścia Olsztyna przez wsie Likusy oraz Gutkowo w stronę Morąga, prowadzącą następnie do Miłakowa. Ta historyczna trasa była traktowana jako kontynuacja ulicy Miłakowskiej (niem. Liebstädter Straße, współcześnie ul. Grunwaldzka oraz ul. Jagiełły) i nazwano ją Liebstädter-Landstraße, zwaną popularnie drogą miłakowską.

Droga ta odegrała kluczową rolę podczas bitwy, która miała miejsce pod Olsztynem 3 lutego 1807 roku. To właśnie tędy przemaszerowały główne jednostki Napoleona Bonaparte, który obserwował przebieg konfliktu z wieży kościoła znajdującego się w Gutkowie, przy dzisiejszej ul. Bałtyckiej nr 135. W trakcie mobilizacji armii przed kluczową bitwą wzdłuż drogi miłakowskiej przemieszczał się VII Korpus Wielkiej Armii, którym dowodził marszałek Pierre Augereau.

Po objęciu urzędu nadburmistrza Olsztyna przez Friedricha Schiedata, co miało miejsce po 1933 roku, rozpoczęto zagospodarowanie ziemi między jeziorem Długim a drogą miłakowską, co zaowocowało budową Osiedla Nad Jeziorem Długim. Wówczas nadano nową nazwę tej ulicy, Straße am Langsee, znaną później jako Langsee-Straße (ulica nad Jeziorem Długim). W trakcie budowy osiedla, odcinek drogi za wiaduktem został przesunięty w stronę jeziora, a obozowisko Romów, które tam się mieściło, zostało zlikwidowane.

Na początku 1939 roku oddano do użytku schronisko młodzieżowe, które było prowadzone przez Hitlerjugend. Po 1948 roku przekształciło się to w Dom Harcerza, a w kolejnych latach w Liceum Katolickie, które obecnie znane jest jako XII Liceum Ogólnokształcące Akademickie im. Marii i Georga Dietrichów.

W 1945 roku dokonano zmiany nazwy ulicy na Bałtycka. W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej okolice ulicy Bałtyckiej zachowały wiejski charakter. Między nią a linią kolejową prowadzącą do Morąga rozciągały się łąki, na których pasły się konie oraz krowy. Dopiero pod koniec lat 60. zaczęto w tym miejscu budować dwa kompleksy szkolne: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika oraz w 1979 roku Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. W związku z powstaniem tej ostatniej szkoły przy jeziorem Czarnym zbudowano park, który oficjalnie nosi nazwę imienia „XXXV-lecia ORMO”.

W latach 50. oraz 60. zrealizowano szereg inwestycji budowlanych, które zaowocowały pojawieniem się domów jednorodzinnych wzdłuż ulicy, a dekady 60. i 70. przyniosły budowę wielopiętrowych bloków mieszkalnych. Do 1965 roku ulica Bałtycka (na rogu z al. Przyjaciół) była również końcem trasy tramwajowej nr 1.

Ulica ta bezpośrednio łączyła się z ulicą Grunwaldzką oraz ulicą M. Konopnickiej, nieopodal miejskiego targowiska, aż do powstania w 2005 roku alei Roberta Schumana oraz ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Obiekty i warunki naturalne

W obrębie ulicy Bałtyckiej można znaleźć wiele zachwycających jezior, które tworzą malowniczy krajobraz okolicy:

Oprócz urokliwych zbiorników wodnych, w tej części miasta można dostrzec różnorodne obiekty:

  • Ochotnicza Straż Pożarna,
  • Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów,
  • Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Mikołaja Kopernika,
  • Gimnazjum Nr 15 im. Marii Zientary-Malewskiej,
  • Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych,
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika,
  • supermarkety Lidl, Biedronka i Stokrotka,
  • stacja paliw Orlen oraz BP,
  • hotele Pirat i Kur.

Komunikacja

Ulica Bałtycka w Olsztynie jest istotnym punktem komunikacyjnym, po którym kursują różne linie transportu publicznego. W obrębie tej ulicy znajdują się trasy pięciu linii komunikacyjnych, które zapewniają mieszkańcom oraz odwiedzającym łatwy dostęp do kluczowych lokalizacji w mieście.

W skład wspomnianych linii wchodzą:

  • linia 101,
  • linia 106,
  • linia 111,
  • linia 127,
  • linia nocna N02.

Dane drogi

Ulica Bałtycka w Olsztynie to droga o dwóch pasach ruchu, po jednym w każdą stronę. Jest to istotna arteria komunikacyjna w tym rejonie, która zapewnia płynność ruchu zarówno dla pojazdów, jak i pieszych.

Na trasie tej ulicy zainstalowanych jest siedem sygnalizacji świetlnych, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz płynności ruchu. Oto lista miejsc, w których znajdują się te sygnalizatory:

  • przejście dla pieszych na wysokości ulicy Zielonej,
  • skrzyżowanie z ulicą Jeziorną i aleją Przyjaciół,
  • wjazd do Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych,
  • skrzyżowanie z ulicą Rybaki,
  • skrzyżowanie z przyszłą ulicą Nową Bałtycką,
  • skrzyżowanie z ulicą Brzozową,
  • skrzyżowanie z ulicą Sokolą.

Planowana przebudowa

W 2015 roku ogłoszono plany dotyczące budowy ul. Nowobałtyckiej, która miała być zrealizowana do roku 2020. Ta nowa droga miała pełnić rolę obwodnicy, łącząc osiedla Likusy oraz Gutkowo. Plan przewidywał, że ul. Nowobałtycka rozpoczyna się w rejonie skrzyżowania z supermarketem Lidl, a następnie ma biec wzdłuż torów kolejowych, po ich północnej stronie.

Po zakończeniu przebudowy, nowa ulica miała zostać zaprojektowana z dwoma jezdniami, oferującymi po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dzięki temu planowana inwestycja miała znacząco poprawić komunikację w tym rejonie. Dodatkowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych oraz zachęcić do aktywności fizycznej, przewidziano także budowę chodników oraz ścieżki rowerowej.

Przypisy

  1. Tramwaje w Olsztynie [online], Encyklopedia Warmii i Mazur [dostęp 17.11.2022 r.]
  2. Olsztyn - Przydrożna kapliczka przy ulicy Bałtyckiej. Atrakcje turystyczne Olsztyna. Ciekawe miejsca Olsztyna [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 17.11.2022 r.]
  3. Zobacz wizualizację ul. Nowobałtyckiej [FILM] [online], olsztyn.wm.pl [dostęp 21.09.2020 r.]
  4. Janusz Jasiński, Napoleon w Olsztynie i okolicach (1807), wyd. Littera, Olsztyn 2003
  5. Plan turystyczny Olsztyna, wydawnictwo Pharus-Verlag, 1925 r.
  6. a b c d ErnstE. Vogelsang ErnstE., RafałR. Wolski RafałR., Osiedle nad Jeziorem Długim w Olsztynie – z dziejów udanej dzielnicy, „www.krenzek.de”.
  7. OSP Olsztyn [online] strona główna serwisu

Oceń: Ulica Bałtycka w Olsztynie

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:8