UWAGA! Dołącz do nowej grupy Olsztyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jakub Rarkowski


Jakub Rarkowski to postać, która zapisała się w historii Olsztyna. Urodził się 28 czerwca 1809 roku w tym mieście, gdzie również spędził swoje ostatnie dni. Zmarł 5 grudnia 1872 roku, pozostawiając po sobie istotny wkład w rozwój lokalnej społeczności.

W latach 1836–1865 pełnił zaszczytną rolę burmistrza Olsztyna, co świadczy o jego znaczeniu w historii miasta oraz w politycznym krajobrazie tamtych czasów.

Życiorys

Przed rozpoczęciem piastowania funkcji burmistrza, Jakub Rarkowski mieszkał w swoim rodzinnym majątku w Kortowie. Jego wcześniejsze doświadczenie obejmowało stanowisko sekretarza lokalnej landratury oraz skarbnika magistratu. Lata jego kadencji przypadły na trudny okres kryzysu handlowego oraz głodowego, który dotknął miasto. W tym czasie zamknięto między innymi hutę szkła, która miała długą historię i działała przez kilka wieków. Dodatkowo, dotknęły Olsztyn klęski żywiołowe, które spowodowały zniszczenia upraw zbóż oraz ziemniaków. Mimo tych wszystkich przeciwności, podczas rządów Rarkowskiego liczba mieszkańców Olsztyna zwiększyła się niemal dwukrotnie.

W tym trudnym czasie, Rarkowski zainicjował szereg działań mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców. Wprowadził budowę urządzeń komunalnych oraz zorganizował oczyszczanie i brukowanie ulic. Jego prace obejmowały także remont ratusza. Zlecił również zasypanie fosy miejskiej, budowę studni głębinowych oraz montaż olejowego oświetlenia ulicznego.

Rarkowski był także współzałożycielem i przewodniczącym Towarzystwa Upiększania Miasta w 1843 roku. W 1862 rozpoczął ambitny projekt budowy ośrodka wypoczynkowego w Jakubowie, zlokalizowanego na terenach miejskiego lasu. Organizował on coroczne „Święto Jakubowe”, które odbywało się 25 lipca, a w 1853 roku miał zaszczyt przewodniczyć obchodom 500-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich.

W 1863 roku, Rarkowski udzielił schronienia polskim powstańcom, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne. W 1866 roku ufundował także przydrożny drewniany krzyż dziękczynny, który miał polskojęzyczny napis: „od powietrza, głodu, ognia i wojny”, w podziękowaniu za zakończenie epidemii cholery.

Synem Jakuba był Justus Rarkowski, który był znanym ziemianinem oraz posłem do Reichstagu. Jego wnuk, Franz Justus Rarkowski, z kolei został katolickim biskupem polowym sił zbrojnych III Rzeszy. Można się o nim więcej dowiedzieć poprzez link Franz Justus Rarkowski.

Przypisy

  1. W 1886 krzyż drewniany został zastąpiony żelaznym, a w latach 60. XX wieku przeniesiony z ówczesnej Hohensteiner-Straße (ul. Olsztynecka, obecnie al. Warszawska) pod Kaplicę Jerozolimską przy ul Grunwaldzkiej.

Oceń: Jakub Rarkowski

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:8