Lucjan Świto


Lucjan Świto jest wybitnym polskim duchownym rzymskokatolickim, który urodził się 7 stycznia 1969 roku w Olsztynie. W swojej karierze naukowej osiągnął wiele znaczących tytułów, w tym doktorat oraz habilitację w zakresie prawa kanonicznego, co potwierdzają jego stopnie naukowe: doktor nauk prawnych uzyskany w 2001 roku, doktor habilitowany w 2011 roku oraz tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie prawo kanoniczne przyznany w 2021 roku.

Obecnie pełni rolę kierownika Katedry Filozofii i Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, co pozwala mu na wpływ na edukację w tej dziedzinie. Ponadto, jest oficjałem Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, co świadczy o jego zaangażowaniu w stosowanie i interpretację prawa kanonicznego w praktyce.

Jako członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, uczestniczy w dyskusjach i inicjatywach dotyczących rozwoju prawa kanonicznego w Polsce. Dodatkowo, jego rola jako konsultora Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski (KEP) pokazuje, że jest on cenionym ekspertem w zakresie prawnym w Kościele katolickim, co podkreśla znaczenie jego wkładu w życie religijne i prawne kraju.

Życiorys

Lucjan Świto to wykształcony duchowny i prawnik, który ukończył Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, a także Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Dodatkowo, jego edukacja obejmowała studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, gdzie zyskał cenne doświadczenie w międzynarodowym środowisku akademickim.

Świto brał udział w szkoleniach organizowanych przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także pracował w Trybunale Roty Rzymskiej, co dowodzi jego zaangażowania w prawo kanoniczne na poziomie międzynarodowym.

Doktorat z zakresu nauk prawnych uzyskał 11 grudnia 2001 roku na podstawie rozprawy, która powstała pod kierunkiem Wojciecha Góralskiego. To osiągnięcie miało miejsce na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, gdzie następnie, 11 października 2011 roku, obronił pracę habilitacyjną, otrzymując tytuł doktora habilitowanego.

Jego kariera naukowa została zwieńczona decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 lutego 2021 roku, który nadał mu tytuł profesora nauk społecznych w dziedzinie prawa kanonicznego, co stanowi istotny krok w jego dalszym rozwoju akademickim.

Wybrane publikacje

Lucjan Świto to autor wielu istotnych publikacji, które w sposób znaczący wzbogacają wiedzę w obszarze prawa. W jego dorobku znajdziemy kilka kluczowych tytułów:

  • Exclusio boni prolis jako tytuł nieważności małżeństwa, Olsztyn 2003, ISBN 83-89093-13-8,
  • Alienacja majątku kościelnego w diecezjach rzymskokatolickich w Polsce, Olsztyn 2010, ISBN 978-83-88125-94-2,
  • Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi w prawie polskim, Olsztyn 2019, ISBN 978-83-8100-195-3.

Przypisy

  1. a b Nowy profesor tytularny – ks. Lucjan Świto [online], Wydział Teologii, 15.03.2021 r. [dostęp 16.03.2021 r.]
  2. MartaM. Siedlecka MartaM., Rady [online], Konferencja Episkopatu Polski [dostęp 25.10.2016 r.]
  3. Prof. Wojciech Marian Góralski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.09.2017 r.]

Oceń: Lucjan Świto

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:6