UWAGA! Dołącz do nowej grupy Olsztyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bohdan Jarmołowicz


Bohdan Jarmołowicz, znany szerzej pod pseudonimem „Danek”, to ceniona postać w polskiej kulturze muzycznej. Urodził się 2 listopada 1951 roku w Olsztynie, gdzie rozpoczęła się jego fascynacja muzyką.

Jako polski dyrygent, pianista oraz kompozytor, ma na swoim koncie wiele wyróżnień i osiągnięć artystycznych. Jego zdolności aranżerskie oraz doświadczenie jako nauczyciel akademicki sprawiają, że jest osobą niezwykle wpływową w środowisku muzycznym w Polsce.

Życiorys

Bohdan Jarmołowicz, niezwykły artysta, rozpoczął swoją muzyczną podróż jako absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, gdzie kształcił się w zakresie fortepianu i wychowania muzycznego. W 1971 roku opuścił Olsztyn z zamiarem kontynuacji nauki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, co otworzyło mu nowe horyzonty artystyczne.

Podczas studiów aktywnie koncertował w klubie studenckim „Od nowa”, a swoją pasję do muzyki jazzowej realizował zakładając z Waldemarem Świerglem, Zbigniewem Wromblem i Krzysztofem Przybyłowiczem zespół jazzowy. Tworzyli oni najpierw Kwartet Danka Jarmołowicza, a później przekształcili go w Warsztat, kiedy do grupy dołączył Krzesimir Dębskiego. Wraz z nim zespół zdobył liczne nagrody podczas festiwalu Jazz nad Odrą w Wrocławiu w latach 1975–1977, otrzymując m.in. I nagrodę oraz wyróżnienia za kompozycję.

Warto podkreślić, że Jarmołowicz został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu oraz zdobył nagrodę specjalną na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie. Ukończył również studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Witolda Krzemieńskiego oraz studia z zakresu kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego w 1976 i 1977 roku.

W ciągu kilku następnych lat artysta nawiązał współpracę z Poznańską Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji, gdzie dokonał wielu nagrań, w tym swojej muzyki. Jego zdolności kompozytorskie zaowocowały muzyką do spektakli teatralnych, które wykonywał m.in. dla Teatru Telewizji oraz w produkcjach filmowych. W latach 80. i 90. prowadził działalność w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny w amerykańsko-niemieckich produkcjach musicalowych, takich jak Cabaret, West Side Story czy Phantom of The Opera. W latach 1984–1986 pełnił rolę dyrektora artystycznego Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Od 1990 roku jego imię jest nierozerwalnie związane z Festiwalem Pianistyki Polskiej, gdzie prowadzi koncerty inauguracyjne. W 1991 roku brał udział w europejskiej prapremierze dzieła George’a Crumba, pt. The Star Child, która miała miejsce podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Między 1992 a 2017 rokiem Jarmołowicz był dyrektorem Państwowej Orkiestry Kameralnej, jak również pełnił funkcję dyrektora Teatru Impresaryjnego w Słupsku w latach 1992–2005, który ostatecznie przekształcił się w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica. Artysta ma w swoim dorobku wiele prawykonań współczesnych utworów muzycznych, takich jak Koncert fortepianowy, Koncert na dwa Stradivariusy czy symfonia Nihil homine mirabilius autorstwa Krzesimira Dębskiego oraz Requiem dla mojego przyjaciela autorstwa Zbigniewa Preisnera, którego prapremiera miała miejsce w czerwcu 1999 roku.

Oprócz tego komponował dla takich twórców, jak Norbert Mateusz Kuźnik, Piotr Moss, Mikołaj Hertl czy Bogusław Schaeffer. Jarmołowicz koncertował oraz nagrywał z wieloma orkiestrami, w tym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Das Sinfonie Orchester Berlin.

Na scenie współpracował z wieloma wybitnymi solistami polskimi i zagranicznymi, wśród których byli Wiesław Prządka, Tomasz Tomaszewski, Filip Wojciechowski, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Roman Jabłoński, Regina Smendzianka, Wanda Wiłkomirska, Beata Bilińska, Stanisław Drzewiecki, Agata Szymczewska, Katherine DeJongh, Greg Banaszak, Vadim Brodski, Richard Galliano, Philippe Giusiano, Cyprien Katsaris, Kevin Kenner, Giennadij Woskresienski, Grigorij Żyslin oraz L. Subramaniam. Jako aranżer i dyrygent wziął udział w realizacji ponad trzydziestu płyt. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Nagrody i odznaczenia

W ciągu swojej kariery Bohdan Jarmołowicz zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, które podkreślają jego wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Oto kluczowe wyróżnienia, które przyczyniły się do jego renomy:

  • I nagroda oraz wyróżnienie za kompozycję, II nagroda w kategorii „Instrumentalista”, III i IV nagrody zespołowe, które otrzymał jako pianista swojego Kwartetu Danka Jarmołowicza, działającego pod nazwą Warsztat w okresie 1975–1977,
  • III nagroda podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu,
  • Nagroda specjalna na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie,
  • Finalista Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon we Francji w 1980 roku,
  • Medal „Za zasługi dla Miasta Słupska” przyznany w 1983 roku,
  • Srebrny Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1997 roku,
  • Nominacja do Nagrody Grammy w 1998 roku za płytę nagraną z saksofonistą Gregiem Banaszakiem, pt. Saxophone Concertos,
  • Złoty Krzyż Zasługi, który mu przyznano w 2000 roku,
  • Nagroda Polskiego Radia Koszalin – „Sukces 2000”,
  • „Osobowość Radiowa Roku” – wyróżnienie od dziennikarzy Polskiego Radia Gdańsk,
  • Tytuł „Dżentelmen Roku 2002” nadany przez dziennikarzy Radia Eska Nord, TVP3 Gdańsk oraz Głosu Wybrzeża,
  • Nagroda Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf” w latach 2002 i 2003 za koncert Violin Summit, który cieszył się ogromnym uznaniem,
  • Nagroda specjalna oraz dyplom za wsparcie szkolnictwa artystycznego, otrzymane z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu 2006 roku.

Te uznania są świadectwem jego pasji oraz zaangażowania w promowanie kultury muzycznej w Polsce.

Przypisy

  1. a b c Przemysław Toboła: Przebój na serwetce. poznan.pl, 06.09.2023 r. [dostęp 10.02.2024 r.]
  2. Wu: Polskie Centrum Informacji Muzycznej: Bohdan Jarmołowicz. polmic.pl. [dostęp 09.02.2024 r.]
  3. Culture.pl: Twórcy: Bohdan Jarmołowicz. culture.pl, 01.09.2005 r., aktualizacja: 10.10.2016 r. [dostęp 09.02.2024 r.]
  4. a b c d e f g h i j k l m n Sbialecka: Bohdan Jarmołowicz. leksykonkultury.ceik.eu, 07.09.2011 r. [dostęp 09.02.2024 r.]
  5. a b c d e Krzysztof Wodniczak. Grupa Warsztat. „Panorama”. 08.02.1977 r. ul. Młyńska 1, Katowice: Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”.
  6. Historia: Polska Filharmonia „Simfonia Baltica” w Słupsku. filharmonia.sinfoniabaltica.pl. [dostęp 09.02.2024 r.]
  7. Teatr Impresyjny. filharmonia.sinfoniabaltica.pl. [dostęp 09.02.2024 r.]
  8. a b Ryszard Wolański: Krzysztof Przybyłowicz. bibliotekapiosenki.pl, 04.02.2010 r. [dostęp 11.06.2023 r.]
  9. a b c d e f g h i j k l m n dr hab. Bohdan Jarmołowicz, profesor uczelni. amuz.bydgoszcz.pl. [dostęp 09.02.2024 r.]

Oceń: Bohdan Jarmołowicz

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:16