Małgorzata Godlewska


Małgorzata Godlewska, która przyszła na świat 10 lipca 1978 roku w Olsztynie, jest utalentowaną polską śpiewaczką operową. Poza swoimi osiągnięciami w dziedzinie muzyki, jest również kompozytorką oraz pedagogiem, co świadczy o jej wszechstronnych umiejętnościach i pasji do sztuki.

Wykształcenie

Małgorzata Godlewska to uznana artystka wokalna, która z sukcesem ukończyła Wydział WokalnyAkademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie miała przyjemność uczyć się pod czujnym okiem prof. Małgorzaty Marczewskiej, zdobywając cenne umiejętności w 2007 roku. Wkrótce po ukończeniu studiów zdobyła prestiżowe stypendium Młoda Polska, przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2008 roku.

W latach 2007–2009 kontynuowała swoją edukację, odbywając podyplomowe studia wokalne w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie rozwijała swoje zdolności pod kierunkiem znakomitej profesor Joy Mammen. To był nowy etap w jej karierze, który pozwolił jej na jeszcze głębsze zgłębienie tajników sztuki wokalnej.

Małgorzata Godlewska wzbogaciła swoje umiejętności wokalne również dzięki udziałowi w różnych kursach mistrzowskich. Wśród prowadzących znajdowały się znane postacie takie jak Elisabet Erlingsdóttir, Diane Forlano, Anthony Legge, Richard Stokes, Teresa Żylis-Gary oraz Włodzimierz Zalewski, a także Sarah Walker. Uczestnictwo w tych kursach stanowiło dla niej bezcenną możliwość wymiany doświadczeń oraz doskonalenia swego talentu wokalnego.

Repertuar operowy

Małgorzata Godlewska, od samego początku swojej edukacji muzycznej na Akademii Muzycznej w Warszawie w roku 2003, była ściśle związana z Warszawską Operą Kameralną. Jej obecność na scenie obejmowała liczne wystawienia oper W.A. Mozarta, w tym rolę Askaniusza w operze *Alba*, *Così fan tutte*, *Uprowadzenie z seraju*, oraz *Czarodziejski flet*. Po zakończeniu studiów artystka rozpoczęła współpracę jako solistka z wieloma uznawanymi scenami operowymi, w tym Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Brała też udział w występach w Badisches Staatstheater Karlsruhe, gdzie śpiewała w różnych językach.

Małgorzatę Godlewską charakteryzuje szeroki zakres głosu, który obejmuje zarówno sopran, jak i alt, co pozwoliło jej na wykonanie ról w operach włoskiego baroku, gdzie z powodzeniem wcieliła się w postać Penelopy w *Powrocie Ulissesa do ojczyzny* autorstwa C. Monteverdiego. Jej repertuar obejmuje również klasyczne dzieła włoskiego belcanto, takie jak rola Amneris w *Aidzie*, Azucena w *Trubadurze*, oraz Fenena w *Nabucco* G. Verdiego. W operze Donizettiego zaśpiewała jako Sara w *Robercie Devereux*.

Ponadto, artystka ma na swoim koncie role w operach kompozytorów francuskich, wcielając się w Carmen w operze *Carmen* G. Bizeta oraz Annę w *Trojanach* H. Berlioza. Godlewska brała również udział w światowej prapremierze opery kameralnej *Poíesis*, skomponowanej przez Przemysława Zycha do tekstu *Rekonstrukcja poety* Zbigniewa Herberta, prezentowanej podczas XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego w 2013 roku. W tym samym roku wystąpiła w roli Bronki w operze *Pasażerka* Mieczysława Wajnberga, która powstała na podstawie książki Zofii Posmysz.

Od 2014 roku Małgorzata Godlewska współpracuje z Roncole Verdi Orchestra – agencją artystyczną, która specjalizuje się w inscenizacjach dzieł G. Verdiego oraz innych kompozytorów, organizując tournée po licznych scenach operowych w Polsce oraz w Europie. W tych produkcjach artystka miała okazję zagrać rolę Feneny w *Nabucco* oraz tytułową w *Carmen* G. Bizeta.

Repertuar oratoryjny i kameralny

Małgorzata Godlewska dysponuje bogatym repertuarem, w skład którego wchodzą zarówno utwory oratoryjne, jak i kameralne. Wykonuje głównie partie altowe, co dodaje szczególnego charakteru jej występom. Jej program artystyczny obejmuje wiele znakomitych dzieł, w tym kompozycje J.S. Bacha, takie jak Magnificat D-dur, Ein feste Burg ist unser Gott oraz Missa brevis d-moll.

Oprócz tego, w jej repertuarze znaleźć można także Magnificat A. Vivaldiego, Stabat Mater G.B. Pergolesiego oraz Misa Criolla A. Ramireza. Warto zaznaczyć, że Małgorzata Godlewska wykonuje także utwory polskich kompozytorów, do których należą między innymi Hymn do słońcaJ. Stalmierskiego, Demeter oraz Stabat Mater K. Szymanowskiego.

Działalność pedagogiczna

Małgorzata Godlewska, od 2010 roku, zajmuje się prowadzeniem swojej artystycznej instytucji edukacyjnej, jaką jest Studio Sztuk Scenicznych S3, mieszczące się w Warszawie. To miejsce stanowi platformę dla osób pragnących rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie sztuk performatywnych.

W okresie 2010–2013, pełniła rolę kierownika artystycznego w Garwolińskim Teatrze Muzycznym Od Czapy. Teatr ten był prowadzony przez Fundację Sztafeta, a jej działalność podkreśla zaangażowanie Godlewskiej w promowanie kultury i sztuki w lokalnej społeczności.

Działalność kompozytorska

W 2012 roku, Małgorzata Godlewska miała zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym artystycznym projekcie, zorganizowanym przez zespół Teatru Od Czapy. To wydarzenie, noszące tytuł „Ziutkowi na urodziny”, zostało zrealizowane z okazji 90. rocznicy urodzin Józefa Szczepańskiego. Ten znany poeta oraz powstaniec warszawski jest autorem słów wielu piosenek, w tym ważnej dla historii utworu „Pałacyk Michla”.

W ramach tego projektu, Godlewska skomponowała muzykę do kilku wierszy, w tym do emocjonalnego „Dziś idę walczyć, Mamo” oraz do „Hymn (Hej do czynu)”, który wykonano w duecie z popularnym Pawłem Kukizem. Dodatkowo, jej kompozycja towarzyszyła także „Pieśni Podchorążych”.

Wydarzenie to kulminowało koncertem, który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w nim nie tylko Małgorzata Godlewska i Paweł Kukiz, ale także Tomasz Budzyński, a także inne znane postacie ze środowiska artystycznego. Zapis z tego koncertu został umieszczony na płycie „Wspomnij Ziutka”, która ukazała się w 2013 roku dzięki wytwórni MTJ.

Przypisy

  1. "Ziutkowi" na urodziny [online], www.1944.pl [dostęp 03.01.2020 r.]
  2. Teatr Muzyczny Od Czapy – Strona główna | Facebook [online], pl-pl.facebook.com [dostęp 03.12.2017 r.]
  3. Nabucco w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już w marcu! – Dziennikbaltycki.pl [online], www.dziennikbaltycki.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  4. Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  5. O Nas – Wilczy Ślad [online], wilczyslad.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  6. Verdi Gala z udziałem solistów, chóru i Roncole Verdi Orchestra – RMF Classic [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  7. XX BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY – Opera Nova w Bydgoszczy [online], www.opera.bydgoszcz.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  8. Najpierw nic, a potem jeszcze mniej. Rozmowa z Przemysławem Zychem | meakultura.pl [online], meakultura.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  9. Wspomnij Ziutka (2013) | Blisko Polski [online], www.bliskopolski.pl [dostęp 18.11.2017 r.]

Oceń: Małgorzata Godlewska

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:19