Maria Meyer


Maria Meyer, urodzona w 1958 roku w Olsztynie, to znana polska aktorka, której kariera obejmuje zarówno teatr, jak i film.

Jej występy na scenie oraz przed kamerą zdobyły uznanie widzów i krytyków, co czyni ją jedną z prominentnych postaci w polskiej sztuce aktorskiej.

Życiorys

Maria Meyer zadebiutowała na scenie Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie w 1977 roku. W tym czasie zagrała znaczące role, w tym Biankę w „Białym małżeństwie” T. Różewicza, Inez w „Zielonym Gilu” T. de Moliny oraz Klarę w „Ślubach Panieńskich” A. Fredry. W 1981 roku zdobyła pierwsze miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Po etapie pracy w Olsztynie, artystka postanowiła przenieść swoją karierę do Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie rozpoczęła nowy rozdział w swojej twórczości w 1983 roku. Tam zagrała m.in. Albertynkę w „Operetce” W. Gombrowicza, Ofelię w „Hamlecie” W. Szekspira oraz Szimenę w „Cydzie” P. Corneille’a. W 1985 roku artystka wystąpiła gościnnie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie jako Gizela w musicalu „Huśtawka” (Seesaw) Cy Colemana.

Od 1988 roku Maria Meyer jest na stałe związana z chorzowską sceną, gdzie obsadzana jest w dużych rolach musicalowych, co pozwala jej na harmonijne połączenie liryki z dramatyzmem. Po serii gościnnych prezentacji „Evity” w Warszawie, otrzymała tytuł najlepszej polskiej aktorki musicalowej. Na przestrzeni lat odkryła również swoje talenty komediowe, które zachwycają widzów w wielu przedstawieniach.

Artystka nawiązała współpracę z Janem Pietrzakiem, dzięki czemu przez długi czas występowała z Kabaretem Pod Egidą. Uczestniczyła w tournée po takich krajach jak Szwajcaria, Niemcy, Włochy, a także USA i Kanada. W czerwcu 2000 roku miała przyjemność wystąpić na scenie Polskiego Ośrodka Kultury w Londynie, natomiast rok później reprezentowała Polskę w czasie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Chansonfest 2001 w Zagrzebiu (Chorwacja).

W swoim bogatym dorobku artystycznym współpracowała także z Filharmonią Śląską, jak również z Zielonogórską i Zabrzańską. Wciąż pozostaje aktywna w współpracy z orkiestrą KWK „Staszic” w Katowicach. W sierpniu 2003 roku uczestniczyła w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Górskiej z przedstawieniem „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”, a rok później w spektaklu „Ja, Josephine”. Na festiwalu zaprezentowała również spektakl „Na końcu tęczy”.

W czerwcu 2004 roku Maria Meyer miała zaszczyt wziąć udział w Międzynarodowym Wieczorze Pieśni, zorganizowanym z okazji 10-lecia Café Teater w Lublanie (Słowenia), oraz w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie, gdzie została uhonorowana „Złotym Liściem Retro”. Jej debiut na scenie praskiej miał miejsce w styczniu 2005 roku, gdzie została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Efektem tego były kolejne występy, m.in. w czasie I Międzynarodowego Festiwalu Šansonu oraz Dni Polskich w Maroku i Le Pradet (Francja).

W 1998 roku artystka założyła własny teatr pod nazwą Ma Scala – Teatr Marii Meyer, którego premierową produkcją był spektakl „Jestem znów. Maria Meyer śpiewa Brela”. Kolejną współpracą Ma Scali było przedstawienie „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”. Warto zaznaczyć, że specjalny pokaz przedpremierowy odbył się podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiecej w Tel Awiwie (Izrael). Utwory z tych spektakli zostały uwiecznione na dwóch płytach daninj przez Marię Meyer w 2004 roku. Kolejne wydarzenia Ma Scali to „Graj dla nas graj. Wieczór pieśni żydowskich”, „Nie żałuję. Kobieta w polskim kabarecie”, „Tango Italiano, czyli pranie po włosku”, „Dietrich. Taka jestem” oraz najnowsze przedstawienie „Jestem w niebie”.

Nagrody i odznaczenia

Maria Meyer, utalentowana aktorka, jest laureatką wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, które podkreślają jej wyjątkowy wkład w sztukę teatralną oraz kulturę. Oto główne wyróżnienia, które zdobyła w ciągu swojej kariery:

  • specjalna Złota Maska im. red. Barbary Sośnierz w 1995 roku za niezapomnianą rolę Ewy Perón w „Evicie”,
  • Nagroda ZASP im. Leny Starke,
  • Nagroda Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców, wyróżniająca wszechstronność sztuki aktorskiej,
  • Nagroda Plebiscytu Publiczności na najpopularniejszą aktorkę, zorganizowanego przez „Gazetę Wyborczą – Gazetę w Katowicach” oraz Wojewodę Katowickiego w 1996 roku,
  • statuetka Chłopca z łabędziem, przyznawana przez Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury w 2000 roku,
  • wyróżnienie od miesięcznika „Pani” jako jednej ze stu kobiet w Polsce, które w 2001 roku szczególnie zaznaczyły się w życiu publicznym,
  • statuetka Narcyza, nagroda przyznawana przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego za wyjątkowe osiągnięcia zawodowe w 2004 roku,
  • Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego w 2008 roku,
  • Złota Maska w 2013 roku za rolę Nellie Lovett w musicalu „Sweeney Todd”,
  • Srebrny Medal „Zasłużony dla kultury GLORIA ARTIS” przyznany w 2013 roku,
  • tytuł „Kobieta Humanitas” – nagroda Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu w kategorii „kultura” podczas III Konwentu Kobiet Sukcesu w maju 2017 roku.

Filmografia

Maria Meyer ma na swoim koncie wiele znaczących ról filmowych, które ukazują jej wszechstronność i talent aktorski. Poniżej przedstawiamy zestawienie jej najważniejszych osiągnięć w branży filmowej.

  • 1985: Pierwsza miłość (etiuda szkolna),
  • 1995: Opowieść o Józefie Szwejku i jego najjaśniejszej epoce,
  • 2014-2020: Szkoła – wicedyrektor Maria Borkowska, nauczycielka geografii,
  • 2015: Listy do M. 2 – pacjentka.

Przypisy

  1. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 02.07.2020 r.]

Oceń: Maria Meyer

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:14