UWAGA! Dołącz do nowej grupy Olsztyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marcin Markowicz


Marcin Markowicz, urodzony 19 marca 1979 roku w Olsztynie, to uznany polski skrzypek oraz kompozytor, który zdobył szersze uznanie w świecie muzyki klasycznej.

Od 2019 roku pełni funkcję koncertmistrza w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie, co stanowi kolejny krok w jego bogatej karierze artystycznej. Wcześniej, w latach 2006–2019, był koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej, gdzie jego wkład w rozwój muzyki był nieoceniony.

Marcin Markowicz jest także założycielem i drugim skrzypkiem Lutosławski Quartet, co podkreśla jego zaangażowanie w współpracę zespołową oraz promowanie polskiej muzyki kameralnej. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Ensemble na Zamku w Książu od 2005 roku, a jego działalność w tej roli przyczynia się do wzbogacenia kulturalnej oferty regionu.

Nie można również pominąć jego roli w Akademii Orkiestrowej NFM, gdzie był zarówno pomysłodawcą, jak i dyrektorem artystycznym w latach 2015–2019, co ukazuje jego chęć do edukowania młodych muzyków i wspierania kolejnych pokoleń artystów.

Edukacja

Marcin Markowicz, utalentowany muzyk, swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w Krakowie, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Po ukończeniu podstawowej edukacji muzycznej, kontynuował rozwój swoich umiejętności w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina. W 1998 roku zainaugurował studia w Musikhochschule Lübeck, gdzie uczył się pod okiem prof. Christiane Edinger.

W latach 2000–2005, Markowicz kształcił się w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza oraz prof. Romana Lasockiego. W międzyczasie kształcił się także u prof. Romana Totenberga w Longy School of Music w Bostonie, co wzbogaciło jego edukację muzyczną o międzynarodowe doświadczenie.

Markowicz był również aktywny w zakresie doskonalenia swoich umiejętności, uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich. Miał okazję pracować pod okiem wielu znakomitych muzyków, w tym Idy Haendel, Sherbana Lupu, Grigorija Żyslina oraz członków renomowanych zespołów, takich jak Juilliard Quartet, Cleveland Quartet oraz Kwartetu Śląskiego i Szymanowski Quartet.

Działalność artystyczna

Skrzypek

Marcin Markowicz, uznany skrzypek i artysta, w roli solisty współpracował z wieloma renomowanymi zespołami, takimi jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie. Współpracował również z Filharmonią Bałtycką oraz Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, a także Filharmonią Sudecką. Jego występy odbywały się pod batutą wybitnych dyrygentów, w tym Jacka Kaspszyka, Nicolae Moldeveanu, Giancarlo Guerrero, Michała Klauzy oraz wielu innych.

W swojej karierze brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak Hong Kong Festival of Performing Arts, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, St Barts Music Festival oraz Warszawska Jesień. Uczestniczył także w wydarzeniach takich jak Forum Lutosławskiego, Turning Sounds, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Klara Festival w Brukseli, Ankara Festival oraz Kneisel Hall Chamber Music Festival w USA.

W latach 2005–2006 był członkiem Amadé Kammerphilharmonie w Akwizgranie, a od 2006 do 2019 pełnił funkcję koncertmistrza w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Został również II skrzypkiem w Lutosławski Quartet, który sam założył, a w 2015 roku uruchomił Akademię Orkiestrową NFM, w której był dyrektorem artystycznym oraz wykładowcą do 2019 roku. W 2019 roku objął stanowisko Koncertmistrza Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, równocześnie dołączając do zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki.

Jako kameralista współpracował z wieloma znanymi artystami, w tym z Garrickiem Ohlssonem, Piotrem Anderszewskim, Kevin Kennerem, Jose Gallardo oraz Bruno Canino. Występował także z Grzegorzem Skrobińskim, Paulem Guldą, Krzysztofem Jakowiczem, Jakubem Jakowiczem, Agatą Szymczewską, Bartłomiejem Niziołem, Szymonem Krzeszowcem, Mats Lidströmem, Tomoko Akasaka, Vladimir Mendelssohnem oraz wieloma innymi, w tym Marcinem Maseckim, oraz Benoit Delbeque.

W swojej karierze koncertował w licznych krajach Europy, jak również w USA, RPA, Chinach, Japonii, Singapurze, Hongkongu, Korei Południowej oraz Brazylii, występując w takich prestiżowych salach, jak Konzerthaus w Berlinie, Bozar w Brukseli, Kioi Hall w Tokio, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach i Salonikach, Cite de la Musique w Paryżu, Filharmonii Narodowej oraz w Studio S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, a także w sali NOSPR w Katowicach.

W ciągu swojej kariery nagrywał dla takich wytwórni jak Naxos, CD Accord, DUX oraz Polskiego Radia. Dodatkowo, dla Marcina Markowicza dedykowane są kompozycje, takie jak „Loophole” autorstwa Jana Duszyńskiego na skrzypce i orkiestrę oraz Koncert skrzypcowy Pawła Mykietyna z 2019 roku.

Pedagog

Od 2018 roku Markowicz jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2009-2010 oraz 2013-2014 prowadził zajęcia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego działalność pedagogiczna obejmuje kursy skrzypcowe oraz kameralne zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich krajach jak Włochy, Grecja, Singapur, Turcja oraz Korea Południowa. Cieszy się dużym uznaniem jako długoletni wykładowca Zakopiańskiej Akademii Sztuki, a także jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu.

Kompozytor

W dorobku kompozytorskim Marcina Markowicza można znaleźć wyróżnienie w Konkursie Kompozytorskim im. A. Panufnika w Krakowie, które otrzymał w 1999 roku. Jego kompozycje były prezentowane na wielu festiwalach muzycznych na terenie Europy, w tym w salach takich jak Konzerthaus w Berlinie, Bozar w Brukseli, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, a także w Studio S1 w Warszawie. W Azji jego utwory można było usłyszeć w takich miejscach jak Pekin, Tokio, Hongkong oraz Singapur, a także w USA, m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku oraz na Kneisel Hall Festival w Maine i w Brazylii.

Otrzymał również wiele zamówień kompozytorskich, m.in. od festiwalu Wratislavia Cantans, Kwartetu Śląskiego, Lutosławski Quartet, Agaty Szymczewskiej, Janusza Wawrowskiego oraz Georga Tchitchinadze. Jego kompozycje są wykonywane przez artystów takich jak Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Agata Szymczewska, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Alexander Gebert, Szymanowski Quartet, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet oraz Polish Cello Quartet między innymi.

Markowicz jest również autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów, w tym „13 sierpnia ’44” M. Bramy oraz „Wrzątek” A. Casianova. W uznaniu swoich wybitnych osiągnięć w dziedzinie kultury otrzymał w 2014 roku Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Wena”, a w 2019 roku Muzyczną Nagrodę Miasta Wrocławia.

Przypisy

  1. Akademia Orkiestrowa NFM. [dostęp 30.03.2018 r.]
  2. Organizatorzy. [dostęp 30.03.2018 r.]

Oceń: Marcin Markowicz

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:11