Mariusz Sieniewicz, urodzony 3 sierpnia 1972 roku w Olsztynie, to uznawany polski prozaik oraz felietonista, który również zajmuje się dramatopisarstwem. Jego twórczość literacka obejmuje różne formy, łącząc różne style pisarskie.
Warto wspomnieć, że od września 2017 roku pełni funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, gdzie angażuje się w promowanie kultury oraz sztuki w swoim rodzinnym mieście. Jego działalność wpływa nie tylko na rozwój literacki, ale również na szerszą aktywność kulturalną regionu.
Życiorys
W 1987 roku Mariusz Sieniewicz rozpoczął edukację w Technikum Elektronicznym w Olsztynie, gdzie trzy lata później, w 1992 roku, zdał maturę. Po ukończeniu technikum zapał do nauki udzielił mu impulsu do podjęcia studiów w zakresie filologii polskiej. Tę naukę rozpoczął w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP) w Olsztynie, a później kontynuował je na Uniwersytecie Warszawskim od 1994 do 1995 roku. W 1995 roku założył olsztyńskie pismo literacko-kulturalne 'Portret’, które redagował aż do 2009 roku. Na jego łamach Sieniewicz publikował artykuły oraz wywiady, a także organizował różnorodne happeningi.
W 1997 roku uzyskał dyplom magistra na WSP w Olsztynie, a następnie przez osiem lat był asystentem w Katedrze Literatury Współczesnej i Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, która od 1999 roku funkcjonowała jako Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM). Swoje talenty literackie pielęgnował także jako stypendysta miasta Olsztyna w dziedzinie literatury w 2000 roku. W 2001 roku wziął udział w festiwalu młodej prozy „Tekstylia”, organizowanym w Krakowie.
Nie ograniczał się tylko do pisania. Przygotowywał różnorodne audycje radiowe, takie jak 'Ucho do wycierania Portretu’ w Polskim Radiu Olsztyn oraz 'Kulturalne misie’ w Uniwersyteckim Radiu UWM FM. W 2004 roku Mariusz otrzymał międzynarodowe stypendium w ramach projektu Homines Urbani, które przyznały Willa Decjusza oraz Instytut Książki w Krakowie.
Debiutował jako autor jeszcze w 1991 roku, publikując opowiadanie 'Łysość’ w piśmie literacko-kulturalnym 'Teraz my?’. Jego twórczość była obecna w licznych tytułach takich jak 'Borussia’, 'PAL Przegląd Artystyczno-Literacki’, 'Warmia i Mazury’, 'FA-art’, 'Metropol’, 'Dekada Literacka’, 'Gazeta Olsztyńska’, 'Krytyka Polityczna’, 'Gazeta Wyborcza’, 'Twórczość’, 'Polityka’ i 'Śląskie Studia Polonistyczne’, a także w prasie zagranicznej, w tym rosyjskiej i litewskiej.
W 2005 roku Sieniewicz podjął pracę w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie jako asystent dyrektora do spraw programowych. Na swoim koncie ma osiem książek, w tym powieści takie jak Prababka, Miasto Szklanych Słoni (laureat Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur), Czwarte niebo, Rebelia (obydwie nominowane do Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej Nike), Spowiedź Śpiącej Królewny, Walizki hipochondryka (Laureat Wawrzynu – Nagrody Czytelników) oraz zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy (nominowany do Paszportu Polityki i uhonorowany tytułem 'Książki Wiosny 2005′). Jego najnowsza powieść, Plankton, ujrzała światło dzienne w czerwcu 2017 roku dzięki Wydawnictwu Znak.
Mariusz Sieniewicz był jednym z inicjatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego 'Demoludy’ oraz współzałożycielem pisma literackiego Portret. Jego twórczość osadzona jest w tzw. Prozie Północy. Sieniewicz zdobył II nagrodę w Konkursie Dramaturgicznym 'Strefy Kontaktu’, zorganizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny. Opracował również innowacyjny 'kurs samoobrony językowej’. Żyje i tworzy w Olsztynie, a w latach 2014/16 pełnił funkcję kierownika Sceny Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Na podstawie jego dorobku literackiego powstały cztery spektakle: ’Wszystkim Zygmuntom między oczy!!!’ (Teatr Polski we Wrocławiu), ’Żydówek nie obsługujemy’ (Teatr Jaracza w Olsztynie), ’Spowiedź Śpiącej Królewny’ (Teatr Jaracza w Olsztynie), ’Rebelia’ (Teatr Śląski w Katowicach), oraz ’Miasto Szklanych Słoni’ (Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).
13 września 2017 roku Mariusz Sieniewicz wygrał konkurs na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, największej instytucji kulturalnej w regionie.
Proza
Twórczość Mariusza Sieniewicza obejmuje wiele znaczących dzieł literackich, które zyskały uznanie krytyków i czytelników. Poniżej przedstawiamy listę jego ważniejszych publikacji:
- Prababka, „Portret”, Olsztyn 1999,
- Czwarte niebo, WAB, Warszawa 2003,
- Żydówek nie obsługujemy, WAB, Warszawa 2005 (opowiadania),
- Rebelia, WAB, Warszawa 2007,
- Miasto Szklanych Słoni, „Znak”, Kraków 2010,
- Spowiedź Śpiącej Królewny, „Znak”, Kraków 2012,
- Walizki hipochondryka, „Znak”, Kraków 2014,
- Plankton, „Znak”, Kraków 2017.
Przypisy
- Nagroda Nike 2008. nike.org.pl. [dostęp 21.07.2015 r.]
- Nagroda Nike 2004. nike.org.pl. [dostęp 05.08.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Grażyna Szymborska | Inka (wokalistka) | Marcin Markowicz | Mariusz Hermanowicz | Hanna Piotrowska | Piotr Galiński | Ewa Pałuska | Maria Meyer | Ishbel Szatrawska | Krzysia Górniak | Małgorzata Godlewska | Stefan Brzozowski (muzyk) | Marcin Gajko | Przemysław Borkowski | Mariusz Wojciechowski | Joanna Kos-Krauze | Alicja Juszkiewicz | Alicja Jachiewicz | Grażyna Zambrzycka | Daniel DramowiczOceń: Mariusz Sieniewicz