Piotr "Peter" Paweł Wiwczarek, urodzony 22 października 1965 roku w Olsztynie, to niezwykle utalentowany polski wokalista, gitarzysta i producent muzyczny. Posiada bogate życie artystyczne, w ramach którego był współzałożycielem oraz liderem deathmetalowej grupy muzycznej Vader, gdzie pełnił rolę głównego kompozytora i autora tekstów. Wiwczarek jest również absolwentem Wydziału Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, co świadczy o jego wszechstronnych zainteresowaniach.
W 2004 roku, Piotr Wiwczarek założył heavymetalową formację Panzer X, a jego dorobek zawodowy obejmuje współpracę z wieloma znakomitymi artystami, takimi jak grupa Decapitated, gdzie pełnił rolę producenta muzycznego. Dodatkowo, jego gościnny udział w nagraniach takich zespołów jak Kingdom of the Lie, Slashing Death, Sweet Noise, Ceti oraz Para Wino Band pokazuje jego ogromny wpływ na polską scenę muzyczną.
W 2012 roku, jako lider zespołu Vader, Wiwczarek otrzymał prestiżową nagrodę Fryderyka w kategorii album roku metal za płytę Welcome to the Morbid Reich (2011). Jako muzyk, preferuje gitary elektryczne polskiej marki Ran Guitars, również pochodzącej z Olsztyna. Pod koniec lat 80. XX wieku Piotr poznał Mariusza Kmiołka, który później został menedżerem zespołu Vader, oraz Pawła Frelika, z którym nawiązał długotrwałą współpracę.
W 2008 roku, przeprowadzono z nim wywiad, który został opublikowany w książce dziennikarza Programu III Polskiego Radia, Piotra Kaczkowskiego, pt. "Rozmowy Trzecie" (ISBN 978-83-927818-0-6, FotoJana, Kraków). Muzyk został także wyróżniony w książce Joela McIvera pt. "The 100 Greatest Metal Guitarists", gdzie sklasyfikowano go na 68. miejscu, co potwierdza jego znaczącą rolę w świecie metalu.
Życiorys
Młodość
Piotr Paweł Wiwczarek przyszedł na świat 22 października 1965 roku w Olsztynie, w rodzinie, która kultywowała katolickie tradycje. Jego edukacja rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 17, a następnie kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Wiwczarek ukończył Wydział Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie i zdobył również wykształcenie w zakresie muzyki, kończąc szkołę muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. W okresie młodzieńczym jego pasją stała się gra na gitarze. Po zdobyciu dyplomu w 1989 roku, przez krótki czas pracował jako nauczyciel biologii, jednak szybko zdecydował się porzucić tę ścieżkę careerową na rzecz muzyki.
Działalność artystyczna
W wieku osiemnastu lat, zainspirowany zespołami takimi jak Accept, Judas Priest czy Slayer, Piotr Wiwczarek z przyjacielem, Zbigniewem Wróblewskim, założył band nazwany Vader. Początkowo zespół wykonywał heavy metal, a w 1986 roku Wróblewski opuścił grupę w związku z rewolucją stylistyczną zespołu. Przełomowy moment dla Vader miał miejsce w 1988 roku, kiedy do grona zespołu dołączył perkusista Krzysztof Raczkowski. Wkrótce zespół, pod przewodnictwem Wiwczarka, podpisał kontrakt płytowy z brytyjską wytwórnią Earache Records, co zaowocowało debiutanckim albumem The Ultimate Incantation, który ujrzał światło dzienne w 1992 roku.
Od tego momentu Vader stał się znany na międzynarodowej scenie muzycznej, regularnie koncertując wraz z wieloma znanymi zespołami, takimi jak Morbid Angel, Deicide, Cannibal Corpse oraz inni. Grupa zdobywała uznanie, wydając albumy, takie jak De Profundis (1995) oraz Black to the Blind (1997), co zaowocowało występami w Japonii oraz publikacją koncertowego albumu Live in Japan (1998). Kolejne poważne kontrakty trwały, co przyniosło zespołowi możliwość dalszego rozwijania kariery i rejestracji albumów takich jak Litany (2000), Revelations (2002) oraz The Beast (2004), który nagrano już z nowym perkusistą Dariuszem Brzozowskim.
W 2008 roku zespół Vader, na czele z Piotrem Wiwczarkiem, obchodził ćwierćwiecze swojej działalności artystycznej, co zostało uświetnione albumem jubileuszowym pt. XXV. Następnie, w 2009 roku, zespół w nowym składzie – Tomasz „Reyash” Rejek (gitara basowa), Wacław „Vogg” Kiełtyka (gitara), Paweł „Paul” Jaroszewicz (perkusja) – rozpoczął prace nad ósmym albumem zatytułowanym Necropolis, który ukazał się w lato tego samego roku.
Poza Vader
W 1988 roku, Piotr Wiwczarek gościnnie wziął udział w występie zespołu Slashing Death podczas festiwalu Sthrashydło w Ciechanowie, gdzie wystąpił w utworze „Ceremony of Death”. To nagranie ukazało się jako Live at Thrash Camp tego samego roku. Dwa lata później zaprezentował swoje umiejętności jako basista na albumie Impurity In Pain We Trust (1990). Rok 1993 to czas, kiedy wziął udział w nagraniach albumu Bandid Rockin grupy Para Wino Band oraz About the Rising Star Kingdom of the Lie. W trakcie trasy koncertowej zespołu Proletaryat, który wspierał Vader, Wiwczarek zagrał utwór „No Women No Cry”. To nagranie znalazło się następnie na kasetowej wersji Tour 1993 wydanej w 1994 roku.
W 1996 roku Wiwczarek wziął udział w nagraniu utworu „Down” dla grupy Sweet Noise. W 2000 roku był producentem debiutanckiego albumu zespołu Decapitated pt. Winds of Creation. Pomimo kilku medialnych zapowiedzi na temat współpracy z duńskim zespołem Thorium jako producent, projekt nigdy nie doszedł do skutku. W 2003 roku zadebiutował wokalnie na albumie Shadow of the Angel grupy Ceti. Kolejne lata to czas, kiedy w 2004 roku Piotr zakłada heavymetalową grupę Panzer X, angażując takich muzyków jak Grzegorza Kupczyka, Witolda Kiełtykę oraz Marka Pająka. W 2006 roku zespół wydał minialbum Steel Fist, nakładem Metal Mind Productions.
W 2009 roku uczestniczył w nagraniu amerykańskiego zespołu Hurtlocker, jednak album ostatecznie nie ujrzał światła dziennego. W 2011 roku Piotr Wiwczarek brał udział w tworzeniu utworu „Mazurski cud”, który powstał w ramach akcji promującej region Mazur, zainicjowanej przez Krzysztofa „Dżawor” Jaworskiego. W 2012 roku zaprezentował swoją interpretację utworu „Tyrani Piekieł” z repertuaru formacji Vader na albumie zespołu Crystal Viper. Roku 2013 Wiwczarek wystąpił gościnnie na singlem szwedzkiego zespołu Sabaton – 40:1, w którym udział wzięli również Tomasz Struszczyk, Marta Gabriel i Konrad „Destroyer” Ramotowski.
Życie prywatne
Piotr Wiwczarek jest osobą, która prowadzi życie rodzinne z żoną Martą (z domu Malinowska). Razem wychowują syna Oskara oraz córkę Agatę. Przez długi czas mieszkał w Olsztynie, ale później przeprowadził się do Gdańska. Wiwczarek ma pasję do militariów oraz modelarstwa. W swojej kolekcji ma mundury wojskowe z czasów II wojny światowej, a jego zaangażowanie w inscenizacje walk jest wyrazem jego zamiłowania do historii.
Warto dodać, że Piotr wystąpił jako statysta w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” (2007), który został stworzony na podstawie scenariusza Bogusława Wołoszańskiego. Oprócz tego, Wiwczarek posługuje się trzema językami obcymi: angielskim, niemieckim i rosyjskim.
“Budowałem modele z plastiku, w skali 1:35. Mam przerwę od momentu, kiedy odwiedzili mnie znajomi z trzyletnią córeczką, która dostała się do mojej 'modelarni’. I parę modeli wygląda jak po bitwie kurskiej (śmiech). I nie mogę się przełamać, żeby to wszystko ponaprawiać.”
Piotr Wiwczarek
Działalność charytatywna
W dniu 7 stycznia 2008 roku, Piotr Wiwczarek, znany również jako Peter, z zespołem Vader, zorganizował niezwykle ważny koncert charytatywny. Wydarzenie to miało miejsce w warszawskim klubie Stodoła i miało na celu wsparcie muzyków zespołu Decapitated, którzy ucierpieli w tragicznym wypadku samochodowym. Koncert był poświęcony pamięci zmarłego perkusisty Witolda Kiełtyki oraz rannemu wokaliście Adrianowi Kowankowi.
W 2009 roku, Wiwczarek postanowił wesprzeć Adriana Kowanka, przekazując na aukcję charytatywną jedną ze swoich gitar – model Ran InVader. Dochód z aukcji, który wyniósł ponad 12 tys. złotych, został przeznaczony na pomoc dla Kowanka, który borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Poza tym akcje charytatywne, w których bierze udział Peter, obejmują wielokrotne występy z zespołem Vader podczas koncertów finałowych związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jego zaangażowanie w działalność charytatywną pokazuje ogromne serce i wsparcie, jakie Wiwczarek oferuje swoim kolegom z branży muzycznej.
Instrumentarium
Muzyczna kariera Piotra Wiwczarka zaczęła się od gitary basowej Romeo II, a później przesiadł się na model BassTon. Jego pierwsza gitara elektryczna, na której grał przez około pięć lat, to Defil Kosmos. Następnie do jego rąk trafił Vivan, który był wierną kopią modelu Flying V renomowanej firmy Fernandes. Równolegle od 1992 roku Peter zaczął korzystać z gitary Thunder wyprodukowanej przez olsztyńską firmę Ran Guitars. Model ten był repliką BC Rich Ironbird. W 1996 roku Peter został endorsorem tej firmy, prezentując się w katalogu na zdjęciu z modelem Thunder.
W 1997 roku Ran Guitars przygotowało dla muzyka unikalną wersję gitary, nazwaną Invader. Ta sześciostrunowa gitara w dużej mierze wykorzystywała przystawkę gitarową EMG 81 oraz system tremolo Floyd Rose, podobnie jak poprzedni model Thunder. Jest to instrument, który z pewnością wpłynął na jego styl gry i późniejsze projekty.
Sprzęt podstawowy
| _ | Ran InVader (specyfikacja)
|
Dyskografia
W kontekście dyskografii Piotra Wiwczarka, warto zwrócić uwagę na szereg jego wkładów w różne projekty muzyczne. Szczegółowe informacje można znaleźć w osobnym artykule poświęconym dyskografii zespołu Vader. Dodatkowe dane dostępne są w artykule „Panzer X”, który również zawiera sekcję dotycząca dyskografii. Osobną kategorią są albumy, które powstały dzięki pracy Piotra Wiwczarka.
- Slashing Death – Live at Thrash Camp (1988, wydanie własne, w roli gościnnej: wokal)
- Impurity – In Pain We Trust (1990, wydanie własne, w roli gościnnej: gitara basowa)
- Para Wino Band – Bandid Rockin (1993, Akar, w roli gościnnej: wokal)
- Proletaryat – Tour 1993 (1994, Tres, w roli gościnnej: gitara)
- Misya – Misya (1994, Loud Out Records, w roli gościnnej: wokal)
- Sweet Noise – Getto (1996, Izabelin Studio, w roli gościnnej: wokal)
- Kingdom of the Lie – About the Rising Star (1993, Mad Lion, w roli gościnnej: gitara solowa)
- Decapitated – Winds of Creation (2000, Earache Records, rola producenta muzycznego)
- Exploratory Music From Poland Vol. 2 (2010, AudioTONG, Wire Magazine, w roli gościnnej w utworze „Gaseous God”)
- Ceti – Shadow of the Angel (2003, Oskar, w roli gościnnej: wokal)
- Crionics – N.O.I.R. (2010, MSR Productions, w roli gościnnej: wokal)
- Mazurski cud (2011, Agencja Denethor, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gitara)
- Crystal Viper – Crimen Excepta (2012, AFM Records, w roli gościnnej: wokal)
- Sabaton – 40:1 (2013, Złoty Melon, w roli gościnnej: wokal)
- Evil Machine – War in Heaven (2013, Arachnophobia Records, w roli gościnnej: wokal)
Filmografia
Filmy
W filmografii Piotra Wiwczarka znajduje się interesujący dokument, który przybliża historię polskiego rocka. Mowa tu o dziele „Teoria hałasu”, które powstało w 2008 roku. Reżyserami tego filmu są Leszek Gnoiński oraz Wojciech Słota.
Telewizja
Również na polskiej scenie telewizyjnej Wiwczarek ma na swoim koncie szereg projektów, które zdobyły uznanie widzów. Oto niektóre z nich:
- „Metronom” (1986, TVP1, reportaż z festiwalu Metalmania),
- „Headbangers Ball” (1993, MTV, program muzyczny),
- „Bunkier” (2000, Atomic TV, relacja z festiwalu Metalmania 1999),
- „VIP” (2001, TV4, program rozrywkowy),
- „30 ton – lista, lista przebojów” (2002, program muzyczno-informacyjny),
- „Kuba Wojewódzki” (2002, Polsat, odcinek 41, talk-show),
- „Kręcioła” (2004, TVP2, program rozrywkowy),
- „Happy Hour” (2007, TV 4, relacja z trasy Blitzkrieg 4 Tour 2007),
- „Pytanie na śniadanie” (2007, TVP2, magazyn poranny),
- „Dzień Dobry TVN” (2012, TVN, magazyn poranny).
Nagrody i wyróżnienia
W kontekście osiągnięć artystycznych można zauważyć, że Piotr Wiwczarek i jego zespół Vader zdobyli wiele znaczących nagród oraz wyróżnień.
Aby poznać szczegóły dotyczące tych osiągnięć, można odwołać się do artykułu poświęconego zespołowi w sekcji dotyczącej nagród oraz wyróżnień.
Fryderyki | ||||
---|---|---|---|---|
Rok | Kategoria | Nota | ||
1997 | album roku metal (Vader – Black to the Blind) | Nominacja | ||
2000 | album roku metal (Vader – Litany) | Nominacja | ||
2002 | album roku metal (Vader – Revelations) | Nominacja | ||
2004 | album roku rock/metal (Vader – The Beast) | Nominacja | ||
2006 | album roku metal (Vader – Impressions in Blood) | Nominacja | ||
2010 | album roku metal (Vader – Necropolis) | Nominacja | ||
2012 | album roku metal (Vader – Welcome to the Morbid Reich) | Laureat |
Przypisy
- Marcin Marzec: Vader w "30TON!". cgm.pl. [dostęp 02.05.2014 r.]
- Wierzą w „rogatego” czy mają rogatą duszę?. dziendobry.tvn.pl. [dostęp 02.03.2014 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 02.05.2015 r.]
- Thorium to work with Vader's mainman Piotr Wiwczarek. blabbermouth.net. [dostęp 02.03.2014 r.]
- Sabaton - 40:1 - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives. metal-archives.com. [dostęp 02.03.2014 r.]
- Evil Machine - War in Heaven - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives. metal-archives.com. [dostęp 03.03.2014 r.]
- Exploratory Music From Poland Vol. 2. discogs.com. [dostęp 15.08.2012 r.]
- Crystal Viper z liderem Vader. muzyka.interia.pl. [dostęp 10.02.2012 r.]
- Hurtlocker. myspace.com/hurtlocker. [dostęp 08.05.2011 r.]
- Laboga artists. laboga.pl. [dostęp 25.03.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 30.11.2011 r.]
- Feldwebel Peter von Vader. grossdeutschland.republika.pl. [dostęp 25.03.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 10.11.2010 r.]
- Katalog Ran Guitars, Olsztyn 1996, Foto: Grzegorz "Kruk" Kostuń.
- Piotr Miecznikowski. Studio Report: Vader. „Mystic Art”. 3 (35)/2006, s. 42-43.
- Mariusz Kmiołek. Vader. „Thrash'em All”. 6/1988, s. 10-11.
- Grzegorz Szydłowski: Docent - najszybszy perkusista death metalu. Gazeta.pl Olsztyn, 29.10.2008 r.
- Dariusz Lachowicz. Coverstory: Vitek. „Mystic Art”. 3 (35)/2006, s. 16-18.
- HURTLOCKER: New Album To Feature Guest Appearances By VADER, DEW-SCENTED, ABORTED Members – 19.02.2009 r.
- Ceti – Shadow Of The Angel. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 25.03.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 24.03.2016 r.]
- Vader: Wypadek w studiu, wymiana perkusisty. muzyka.onet.pl. [dostęp 25.03.2009 r.]
- Vader - XXV. darkplanet.pl. [dostęp 25.03.2009 r.]
- Odcinam się od świata. muzyka.onet.pl. [dostęp 25.03.2009 r.]
- Pytania do zespołu: pytanie do Petera, pickup hellfire. anamnesis.fora.pl. [dostęp 28.03.2009 r.]
- Pytania do zespoł: do Petera. anamnesis.fora.pl. [dostęp 27.03.2009 r.]
- Vader: Biografia. vader.pl. [dostęp 25.03.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 28.02.2009 r.]
- Medialna ofensywa Vader. muzyka.onet.pl. [dostęp 25.03.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marcin Ciurapiński | Andrzej Zawada | Lech Majewski (grafik) | Sylwia Zientek | Iwona Pavlović | Wojciech Łozowski | Got Barss (producent muzyczny) | Izabela Trojanowska | Monika Bronicka | Hanna Kochańska | Piotr Wyrzykowski (fotograf) | Józef Burniewicz | Marcin Kuczewski | Grzegorz Gromek | Tadeusz Nowakowski (pisarz) | Kamila Wiśniewska-Hałka | Anna Szymańczyk | Rafał Janiak | Beata Podwysocka | Marta MiłoszewskaOceń: Piotr Wiwczarek