Tadeusz Nowakowski, znany również pod pseudonimami Taddy, Wuj Teofil oraz Tadeusz Olsztyński, urodził się 8 listopada 1917 roku w Olsztynie. Zmarł 11 marca 1996 roku w Bydgoszczy. Był to ważny polski pisarz i publicysta, który miał znaczący wpływ na kulturę i literaturę w okresie powojennym.
Jako aktywny działacz polski na uchodźstwie, Nowakowski zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą. Jego twórczość literacka, jak i działalność publicystyczna, przyczyniły się do jego uznania jako znaczącej postaci w polskiej społeczności.
Warto również dodać, że w uznaniu jego osiągnięć, nadano mu tytuł honorowego obywatela zarówno Bydgoszczy, jak i Olsztyna, co świadczy o jego trwałym wkładzie w rozwój tych miast.
Życiorys
Tadeusz Nowakowski przyszedł na świat 8 listopada 1917 roku w Olsztynie. Był synem dziennikarza oraz działacza narodowego Stanisława oraz Emilii z domu Gerke. W zimie 1920 roku jego rodzina przeniosła się z Olsztyna do Bydgoszczy, gdzie mieszkała do 1939 roku. Pierwsze lata spędzili przy ulicy Podgórnej nr 15 na Szwederowie, a następnie pod adresem ul. Świętej Trójcy 28.
Tadeusz uczęszczał do państwowego gimnazjum znajdującego się przy ulicy Grodzkiej, gdzie w 1936 roku zdał egzamin maturalny. Jego pasja do pisania ujawniała się już w szkole, gdzie publikował wiersze i felietony w lokalnych czasopismach „Ogniwa” oraz „Dziennik Bydgoski”. Dodatkowo współpracował z Studiem Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia, które świeżo otworzyło swoje drzwi w Bydgoszczy.
W czasie, kiedy był uczniem, angażował się także w harcerstwo, będąc członkiem 4 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej im. Jana Kilińskiego, powszechnie znanej jako „Błękitna Czwórka Bydgoska”. W 1938 roku wstąpił na wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, niestety jego nauka została przerwana przez wydarzenia września 1939 roku.
Nowakowski brał udział w kampanii wrześniowej jako ochotnik. Wraz z 14. włocławskim pułkiem piechoty przeszedł szlak bojowy do oblężonej Warszawy. Szczęśliwie uniknął niewoli i osiedlił się we Włocławku, gdzie przebywała jego matka oraz rodzeństwo. Niestety, 28 lutego 1941 roku został aresztowany przez gestapo, oskarżony o działalność w tajnej organizacji i redagowanie zakazanej gazetki. Dwa lata później, w 1942 roku, niemiecki sąd skazał go na karę śmierci, która została później zamieniona na 30 lat w więzieniach i obozach, takich jak m.in. w Inowrocławiu, Budziszynie, Zwickau oraz Eling-Vogelsang.
Wiosną 1945 roku został uwolniony przez aliantów i trafił do brytyjskiej strefy okupacyjnej. Zamieszkał w obozie dla wysiedleńców polskich w Haren (Ems), gdzie podjął pracę jako nauczyciel w polskim liceum. Od 1946 roku przebywał w Londynie, gdzie współpracował z polskimi wydawnictwami oraz sekcją polską radia BBC. Uczestniczył aktywnie w Związku Polaków Zagranicą, a od 1952 roku pełnił funkcję redaktora w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W związku z tą pracą przeniósł się w 1953 roku na stałe do Monachium, gdzie dbał o literaturę i problemy kulturalne.
Pisywał pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński, prowadząc m.in. program „Panorama dnia” oraz cotygodniowe gawędy „Przy kawiarnianym stoliku”. Jego debiut literacki miał miejsce w 1948 roku, kiedy to opublikował tom opowiadań wojennych pt. Szopa za jaśminami, w którym odnajdziemy wątki jego osobistych przeżyć więziennych oraz wspomnienia z Bydgoszczy. W roku 1957 sukcesem okazała się powieść Obóz Wszystkich Świętych, która została przetłumaczona na osiem języków oraz zyskała uznanie krytyki.
Nowakowski był autorem wielu zbiorów nowel, w tym Aleja dobrych znajomych oraz Niestworzone rzeczy wydanego w 1968 roku, a także licznych powieści. Napisał również sagę rodu Radziwiłłów, dostępną wyłącznie w Niemczech i USA. Jako reporter radiowy Radia Wolna Europa relacjonował pielgrzymki Jana Pawła II, które następnie ukazały się w sześciu tomach reportaży, co pozwoliło zdobyć mu nieformalny tytuł „reportera papieża”. Tworzył również jako poeta. Zbiór jego utworów pt. Za kurtyną snu zadebiutował w 2003 roku.
Współpracował ściśle ze środowiskiem pisarskim i artystycznym Niemiec, pisując dla dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung oraz współpracując z Die Zeit, a także z Bawarską Rozgłośnią Radiową. Tadeusz Nowakowski nie ograniczał się jedynie do literackiego dorobku, uczestniczył aktywnie w życiu społecznym Polonii i w Kraju. Należał do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, współpracował ze Światowym Związkiem Polaków, „Akademią Grydzewskiego”, „Grupą 47”, Bawarską Akademią Sztuk Pięknych i innymi organizacjami. W 1979 roku zasiadł w Oddziale Rady Narodowej RP w Republice Federalnej Niemiec.
Przez długi czas był delegatem Rządu RP w Londynie na Niemcy, a także przewodniczył Stowarzyszeniu na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego w Monachium. Aktywnie uczestniczył w Polskim Ruchu Wolnościowym „Niepodległość i Demokracja”, działającym w latach 1945–1992. Był również członkiem Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Warszawie. Po powrocie z emigracji w 1990 roku był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Światowego Związku Bydgoszczan.
Wiosną 1995 roku Tadeusz Nowakowski przybył do Polski, z zamiarem osiedlenia się na stałe. Zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996 roku, po długiej chorobie cukrzycowej. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Jan Nowak, miały miejsce w kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża w Bydgoszczy. Spoczął na cmentarzu ewangelickim w Bydgoszczy.
Rząd RP na uchodźstwie uhonorował Tadeusza Nowakowskiego Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim (13 lipca 1978) oraz Krzyżem Komandorskim (11 listopada 1990) Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP Lech Wałęsa w 1993 roku nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Olsztyn w 1991 roku oraz Bydgoszcz (27 września 1993) obdarzyły go tytułem Honorowego Obywatela.
27 czerwca 1996 roku, w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników otwarto Izbę Pamięci Tadeusza Nowakowskiego, w której zgromadzono liczne pamiątki po tym wybitnym pisarzu. Dnia 19 stycznia 2018 roku imię Tadeusza Nowakowskiego nadano IX Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy.
Rodzina
Tadeusz Nowakowski, znany pisarz, miał złożone życie rodzinne. Od 1945 roku dzielił życie z Teresą Kiersnowską.
Z tego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem, urodził się syn Krzysztof, który przyszedł na świat w Londynie w 1946 roku.
Później, w 1958 roku, Tadeusz ponownie wszedł w związek małżeński, tym razem z Danutą Anczakowską, a ceremonia miała miejsce w Monachium.
W wyniku tej relacji na świat przyszedł jego drugi syn, Marek Rafael, który urodził się w 1967 roku w Wielkiej Brytanii.
Dzieła
Proza
Tadeusz Nowakowski zasłynął jako autor wielu niezwykle interesujących dzieł. Jego twórczość prozatorska obejmuje szereg znaczących tytułów, w tym:
- szopa za jaśminami (1948),
- panna z drugiego piętra (1951),
- obóz Wszystkich Świętych (1957),
- syn zadżumionych (1959),
- saga rodu Radziwiłłów (1966),
- niestworzone rzeczy. zbiór opowiadań (1968),
- happy-end (1970),
- byle do wiosny (1975),
- wiza do Hrubieszowa (1979),
- nie umiera się w Miami (1991),
- urzeczenie (1993),
- „za kurtyną snu…” (2005).
Reportaże
W sferze reportażu autor również pozostawił swój ślad, tworząc dzieła, które odzwierciedlają jego unikalne spojrzenie na świat. Oto niektóre z jego reportaży:
- aleja dobrych znajomych (1968),
- reporter papieża (1980),
- w bagażniku Jego Świątobliwości (1981),
- volo papale (1982),
- na skrzydłach nadziei (1984),
- osiem dni w Ojczyźnie (1985),
- boeing św. Piotra (1986),
- kwiaty dla pielgrzyma (1987).
Przypisy
- Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – O Stowarzyszeniu. wolnaeuropa.pl. [dostęp 14.12.2023 r.]
- Uchwała Nr XII/123/91 Rady Miejskiej w Olsztynie z dnia 10.09.1991 roku w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Olsztyna” [online] [dostęp 06.04.2023 r.]
- Laudacja Tadeusza Nowakowskiego [online], IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego, 11.09.2018 r. [dostęp 11.03.2020 r.]
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski z dnia 11.11.1990 r. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 54, Nr 4 z 20.12.1990 r.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 26, Nr 5 z 31.12.1978 r.
- na stronie tytułowej wydawnictwa omyłkowo wydrukowano imię „Marek”: Ewelina Szadkowska – Przeciw dziennikarskiej „pańszczyźnie”. Proza Tadeusza Nowakowskiego; Acta Universitatis Lodziensis; Folia Litteraria Polonica 13, 2010; s. 307, przypis 18.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Grzegorz Gromek | Marcin Kuczewski | Józef Burniewicz | Piotr Wyrzykowski (fotograf) | Piotr Wiwczarek | Marcin Ciurapiński | Andrzej Zawada | Lech Majewski (grafik) | Sylwia Zientek | Iwona Pavlović | Kamila Wiśniewska-Hałka | Anna Szymańczyk | Rafał Janiak | Beata Podwysocka | Marta Miłoszewska | Julia Kołakowska | Ewa Iżykowska | Marek Radke | Juliusz Machulski | Paweł ZareckiOceń: Tadeusz Nowakowski (pisarz)