UWAGA! Dołącz do nowej grupy Olsztyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marta Bucholc


Marta Bucholc, urodzona 28 marca 1978 roku w Olsztynie, to uznawana polska socjolożka, która zagłębia się w niezwykle interesującą dziedzinę historii myśli społecznej.

W swojej pracy naukowej koncentruje się na analizie koncepcji społecznych oraz ich ewolucji na przestrzeni dziejów, co czyni ją istotnym głosem w polskiej akademii socjologicznej.

Życiorys

Marta Bucholc to wybitna postać w dziedzinie nauk społecznych. Ukończyła studia magisterskie na Kolegium MISH w Instytucie Socjologii w 2000 roku oraz w Instytucie Filozofii w 2002 roku. Dodatkowo, w 2004 roku zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła prawo i administrację.

W 2006 roku obroniła doktorat z nauk społecznych, poświęcony pracy zatytułowanej „Dobre obyczaje kupieckie w kapitalizmie stanowym i oligarchicznym. Analiza dyskursu środowiskowego i prawniczego”. Habilitację uzyskała w 2014 roku, opierając się m.in. na swoich książkach, takich jak „Samotność długodystansowca. Na marginesach socjologii Norberta Eliasa” oraz „Konserwatywna utopia kapitalizmu”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia na Zakładzie Historii Myśli Społecznej oraz w Kolegium Artes Liberales.

Jej zainteresowania naukowe obejmują socjologię Maxa Webera, teorię racjonalizacji oraz modernizacji, a także teorię kapitalizmu. Marta Bucholc szczególnie interesuje się socjologią wiedzy, zajmując się badaniami w tej dziedzinie, zwłaszcza w kontekście prac Karla Mannheima oraz Mocnego Programu socjologii wiedzy i filozofii języka.

Oprócz działalności badawczej, Marta jest redaktorem „Studiów Socjologicznych”, „Przeglądu Humanistycznego” oraz tygodnika „Kultura Liberalna”. Tłumaczy literaturę naukową z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego, co podkreśla jej wszechstronność i kompetencje w dziedzinie humanistyki.

W trakcie swojej kariery zdobyła wiele prestiżowych nagród i stypendiów. W 2000 roku została laureatką I Nagrody im. Floriana Znanieckiego za swoją pracę magisterską. Dodatkowo, w 2003 roku otrzymała stypendium dla młodych naukowców Tygodnika „Polityki”, w 2006 roku stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w 2010 roku Stypendium im. Bronisława Geremka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Była także stypendystką Käte Hamburger Center for Advanced Study in the Humanities “Law as Culture”.

Dorobek naukowy

Marta Bucholc jest autorką wielu istotnych dzieł, które mają duże znaczenie w dziedzinie socjologii. Oto niektóre z jej najważniejszych publikacji:

  • Marta Bucholc 2013 Samotność długodystansowca. Na marginesach socjologii Norberta Eliasa. Wydawnictwo Naukowe PWN,
  • Marta Bucholc 2012 Konserwatywna utopia kapitalizmu. Wydawnictwo Naukowe PWN,
  • Andrzej Waśkiewicz, Paweł Śpiewak, Marta Bucholc, Krzysztof Tyszka, Jarosław Kilias 2006: Klasyczne teorie socjologiczne. Wydawnictwa Naukowe PWN,
  • Marta Bucholc i Paweł Śpiewak (red.) 2007. Klasyczne teorie socjologiczne. Wybór tekstów. PWN,
  • Jacek Raciborski (red.), Jerzy Bartkowski, Marta Bucholc, Jarosław Kilias, Jacek Raciborski, Przemysław Sadura 2010. Praktyki Obywatelskie Polaków. Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Wybrane tłumaczenia

W dorobku translatorskim Marty Bucholc znajdują się istotne dzieła, które przyczyniły się do popularyzacji myśli społecznej. Oto wybrane przykłady jej prac:

  • Mary Douglas, Czystość i zmaza (tłum.), Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa, 2007,
  • Denis McQuail, Teoria komunikowania masowego (tłum.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2007,
  • C. Wright Mills, Wyobraźnia socjologiczna (tłum.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2007,
  • Michel Maffesoli, Czas plemion: schyłek indywidualizmu w społeczeństwach ponowoczesnych (tłum.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2008,
  • Jonathan H. Turner, Jan E. Stets, Socjologia emocji (tłum.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2009,
  • Arjun Appadurai, Strach przed mniejszościami: esej o geografii gniewu (tłum.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2009.

Przypisy

  1. he Käte Hamburger Center for Advanced Study in the Humanities "Law as Culture": Former Fellows. [dostęp 22.11.2014 r.]
  2. Zespół. kulturaliberalna.pl. [dostęp 08.08.2014 r.]
  3. Institut für die Wissenschaften vom Menschen: Visiting Fellows and Guests 2010. [dostęp 19.09.2010 r.] (ang.).
  4. Laureaci nagrody im. Floriana Znanieckiego. Polskie Towarzystwo Socjologiczne. [dostęp 19.09.2010 r.]
  5. Wydawcy i redakcja. Studia Socjologiczne. [dostęp 19.09.2010 r.]
  6. a b Instytut Socjologii UW: Pracownicy Instytutu. 2010. [dostęp 18.09.2010 r.]
  7. Fundacja Kultury LIBERTY: Goście zaproszeni na spotkanie 23 maja. 26.04.2010 r. [dostęp 18.09.2010 r.]
  8. Nagrody i wyróżnienia Instytutu Socjologii UW. Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 05.08.2011 r.]
  9. Ewa Wilk, Ewa Nowakowska. Podbijanie świata głową. „Polityka”. 04.10.2003 r., s. 74-79.

Oceń: Marta Bucholc

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:10