Stanisław Piechocki


Stanisław Ryszard Piechocki, który przyszedł na świat 8 lutego 1955 roku w Olsztynie, to postać, która na trwałe wpisała się w życie kulturalne tego miasta. Niestety, jego życie zakończyło się 6 kwietnia 2005 roku, również w Olsztynie.

Był nie tylko prawnikiem, lecz także uznawanym publicystą oraz pisarzem. Jego pasje obejmowały badania oraz popularyzację najnowszych dziejów Olsztyna, dzięki czemu stał się jednym z wiodących autorów w tej dziedzinie. Piechocki pozostawił po sobie liczne dzieła, w tym książki, eseje oraz artykuły, które traktowały o kluczowych wydarzeniach historycznych związanych z Olsztynem.

Życiorys

Stanisław Piechocki urodził się w 1954 roku i od najmłodszych lat przesiąkł kulturą i literaturą. W latach 1962–1970 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ryszarda Knosały, znajdującej się w Olsztynie. Po zakończeniu edukacji podstawowej, w 1974 roku, zdał maturę w I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie.

Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom w 1978 roku. Jako sędzia pracował w sądownictwie powszechnym przez dwa dekady, od 1980 do 2000 roku. Po przejściu na emeryturę poświęcił się w pełni swojej pasji literackiej oraz twórczej.

Jego debiut literacki miał miejsce w 1974 roku, kiedy to swoje pierwsze prace opublikował w lokalnej prasie oraz w regionalnych czasopismach. Na przestrzeni lat stworzył ponad 400 artykułów oraz reportaży, głównie na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Piechocki znany jest również z publikacji dotyczących reportaży sądowych oraz analiz na temat dóbr osobistych człowieka.

W swojej karierze zdobył liczne wyróżnienia literackie na poziomie krajowym i regionalnym, w tym prestiżową Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1984 roku oraz nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego w 2002 roku. W latach 1975-1977 Piechocki był związany z Kołem Młodych przy toruńskim oddziale Związku Literatów Polskich, a następnie, od 1978 roku, dołączył do Koła Młodych olsztyńskiego oddziału ZLP. Od 1984 roku był stałym członkiem Związku Literatów Polskich.

Jest również młodszym bratem Janusza Piechockiego, z którym ma bliskie relacje. Stanisław Piechocki jest postacią o bogatej karierze twórczej, której osiągnięcia świadczą o zaangażowaniu w rozwój kultury literackiej w Polsce.

Wybrane publikacje

Powieści (osadzone w realiach Warmii i Powiśla)

W twórczości Stanisława Piechockiego szczególne miejsce zajmują powieści, które przenoszą nas w krajobrazy Warmii oraz Powiśla. Jego słynne dzieła to:

  • Przedostatni przystanek (Wydawnictwo Pojezierze, 1980),
  • Horror pruski (opublikowany w fragmentach w „Gazecie Olsztyńskiej”, „Warmii i Mazurach” oraz „Borussii”),
  • Tekturowe czołgi (Wydawnictwo Pojezierze, 1983),
  • Przylądek burz (1989).

Literatura faktu – najnowsza historia Olsztyna

Oprócz powieści, Piechocki zajmuje się również literaturą faktu. Jego prace dostarczają cennych informacji na temat historii Olsztyna i obejmują następujące tytuły:

  • Czyściec zwany Kortau (1993),
  • Dzieje Olsztyńskich ulic (1995, 1998, Agencja Wyd. Remix),
  • Olsztyn styczeń 1945. Portret miasta (2000),
  • Ratusz w Olsztynie (2001),
  • Olsztyn magiczny (2002, Agencja Wyd. Remix, Olsztyn),
  • Olsztyn nie tylko magiczny (2005, Agencja Wyd. Remix, Olsztyn).

Oceń: Stanisław Piechocki

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:8