Zenona Rondomańska


Zenona Rondomańska, urodzona 1 stycznia 1948 roku w Olsztynie, jest wyspecjalizowaną polską ekspertką w dziedzinie teorii muzyki. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych oraz pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Katedrze Chóralistyki i Edukacji Muzycznej na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Oprócz tego, Zenona Rondomańska współpracuje także z Instytutem Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińskiego i Mazurskiego w Olsztynie, gdzie angażuje się w różnorodne projekty akademickie i edukacyjne związane z muzyką.

Życiorys

Zenona Rondomańska jest postacią, która wzbudza szacunek i podziw w świecie muzyki oraz nauki. Studiowała na I Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki wWyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej znaczne osiągnięcia naukowe potwierdzają zdobyte przez nią umiejętności i wiedza. Obroniła pracę doktorską, a 20 grudnia 2004 roku uzyskała habilitację na podstawie dorobku naukowego oraz pracy zatytułowanej „Polska pieśń religijna na Warmii w latach 1795–1939”. Niebawem po tym wydarzeniu otrzymała nominację profesorską.

W swoim zawodowym życiu objęła zaszczytną funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińskiego i Mazurskiego w Olsztynie. Dodatkowo, związana była z Katedrą Chóralistyki i Edukacji Muzycznej na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wnosząc w ten sposób znaczący wkład w rozwój edukacji muzycznej i teorii muzyki.

Publikacje

Zenona Rondomańska jest autorką wielu interesujących publikacji. Poniżej przedstawiamy listę jej prac:

  • 1998: Polonica w katalogu muzykaliów świętolipskich,
  • 1998: Królewieckie druki polskich śpiewników religijnych Kantera z XVIII wieku,
  • 2003: „Zbiór pieśni nabożnych dla Warmii i Mazur” ks. Antoniego Sikorskiego,
  • 2012: Tryptyk dla Fryderyka.

Przypisy

  1. a b c d e f Dr hab. Zenona Rondomańska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.01.2020 r.]
  2. DR HAB. ZENONA RONDOMAŃSKA, PROF UWM. www.uwm.edu.pl. [dostęp 05.01.2020 r.]
  3. Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wydanie II, Olsztyn 2009 r., s. 167.
  4. a b c d e Rondomańska, Zenona (1948- ). katalogi.bn.org.pl. [dostęp 05.01.2020 r.]

Oceń: Zenona Rondomańska

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:8